World Statesmen.org HOME > to United Kingdom >>

 
 
 








 

Turks and Caicos Islands
 
[Flag of
                                    the United Kingdom]
                                 to 1875
[Turks and Caicos flag,
                                    1875-1968]
                           1875 - 7 Nov 1968
[Turks
                                    and Caicos flag 1968-1999]
                      7 Nov 1968 - 25 Jan 1999
Turks and
                                    Caicos flag
                        Adopted 25 Jan 1999

 

Map of Turks and
Caicos Islands
Hear National Anthem
 "God Save the Queen" 
Hear Local Anthem
"This Land of Ours"
Constitution
(15 Oct 2012)
----------------------------------
Former Constitution
(9 Aug 2006; suspended
from 14 Aug 2009)
Capital: Cockburn Town
(on Grand Turk
Currency: Turks and Caicos
Crown (TCC) and US Dollar
 (USD); 1900-1969 Jamaica
 Pound (JMP)
National Holiday:  3 Aug (1834)
E
mancipation Day
Population: 47,754 (2013)
GDP: $549.6 million (2011) Exports: $15.6 million (2010)
Imports: $302 million (2010)
Ethnic groups: black 87.6%, white 7.9%, mixed 2.5%,
East Indian 1.3%, other 0.7% (2006)
Total Police Force: 90 (1987)
Defense is the Responsibility of the U.K.
Merchant marine: None (2010) 
Religions: Protestant 72.8% (Baptist 35.8%, Church of God 11.7%,
 Anglican 10%, Methodist 9.3%, Seventh-Day Adventist 6%),
 Roman Catholic 11.4%, Jehovah's Witnesses 1.8%,
other 14% (2001)
International Organizations/Treaties: Caricom (associate), CDB, Interpol (subbureau), UPU
Turks and
Caicos Islands
Chronology

12 Oct 1492                Discovered by Columbus and claimed for Spain.
1678                       Turk Islands settled by English salt collectors
                             from Bermuda.
1706 - 1710                Spanish occupation.
1753 - 1754                French occupation.
1778                       French occupation.
1783 -  3 Sep 1783         French occupation of Grand Turk.
1783                       Caicos Islands settled by British loyalists.
1799                       Both island groups annexed by Britain as 
                             part of the Bahamas
25 Dec 1848                Separate colony (Turks and Caicos Islands).
 4 Apr 1873                Part of Jamaica.
 4 Jul 1959                Separate colony (Turks and Caicos).
 4 Jul 1959 - 31 May 1962  Part of the Federation of the West Indies
                             (see Trinidad and Tobago).
 6 Aug 1962                Crown colony.
1979                       Independence agreed upon in principle for 1982,
                             but a government change causes a policy reversal.

 
 
 
 
 
 
 

Agents

1766 - c.1772/81           Andrew Seymour (or Symmer)
c.1772/81 - 1791           ....
1791 - Jul 1799            Alexander Murray (1st time)        (b. 1764 - d. 1842)
1799 - 1802                .... 
Mar 1802 - 1804            Alexander Murray (2nd time)        (s.a.)
1804 - 1848                ....
Council Presidents

1848 - 1854                Frederick Henry Alexander Forth    (b. 1808 - d. c.1876)
Jan 1854 - 1862            William Robert Inglis              (b. 1823 - d. 1888)
Aug 1862 - 1869            Alexander Wilson Moir              (b. 1825 - d. 1897)
1869 - 1872                Alexander Augustus Melfort         (b. 1827 - d. 1890)
                             Campbell
1872 - 1874                Daniel Thomas Smith                (b. 1808? - d. 1888?)
Commissioners
1874 - 1878                Daniel Thomas Smith                (s.a.)
1878 - 1879                Edward Noel Walker
 3 Jan 1879 - 1883         Robert Baxter Llewelyn             (b. 1845 - d. 1919)
1883 - 1885                Frederick Shedden Sanguinetti      (b. 1847 - d. 1906)
1885 - 1888                Henry Moore Jackson                (b. 1849 - d. 1908)
1888 - 1891                Alexis Wynns Harriott              (b. 1835 - d. 1916)
1891 - 1893                Henry Huggins
Mar 1893 - 1899            Edward John Cameron                (b. 1858 - d. 1947)
1899 - 1901                Geoffrey Peter St. Aubyn           (b. 1858 - d. 1921)
1901 - 1905                William Douglas Young              (b. 1859 - d. 1943)
1905 - 1914                Frederick Henry Watkins            (b. 1859 - d. 1928)
1914 - 1923                George Whitfield Smith
Jun 1923 - 1932            Harold Ernest Phillips             (b. 1877 - d. 1941)
1933 - 1934                Hugh Houston Hutchings             (b. 1869 - d. 1937)
1934 - 1936                Frank Cecil Clarkson               (b. 1882 - d. 19..)
1937 - 1940                Hugh Charles Norwood Hill          (b. 1890 - d. 19..)
1940 - 1946                Edwin Porter Arrowsmith            (b. 1909 - d. 1992)
1947 - 1952                Cyril Eric Wool-Lewis              (b. 1906 - d. 1975)
1952 - 1955                Peter Bleackley                    (b. 1915)
1955 - 1958                Ernest Gordon Lewis                (b. 1918 - d. 2006)
1958 -  4 Jul 1959         Geoffrey Colin Guy                 (b. 1921 - d. 2006)
Governors
 4 Jul 1959 -  6 Aug 1962  the Governors of Jamaica
Nov 1965 - Apr 1973        the Governors of The Bahamas
Administrators

 4 Jul 1959 - 1965         Geoffrey Colin Guy                 (s.a.)
1965                       Robert Everard Wainwright          (b. 1913 - d. 1990)
                             (1st time)
1965 - 1967                John Anthony Golding               (b. 1920)
1967 - 1971                Robert Everard Wainwright          (s.a.)
                             (2nd time)
1971 - Apr 1973            Alexander Graham Mitchell          (b. 1923)
Governors
Apr 1973 - May 1975        Alexander Graham Mitchell          (s.a.)
May 1975 - Jul 1978        Arthur Christopher Watson          (b. 1927 - d. 2001)
Aug 1978 - Sep 1982        John Clifford Strong               (b. 1922)
Oct 1982 - Jan 1987        Christopher J. Turner              (b. 1933)
Jan 1987 - Jun 1993        Michael J. Bradley                 (b. 1933 - d. 2010)
Jun 1993 - Sep 1996        Martin Bourke                      (b. 1947)
Oct 1996 - Jan 2000        John Kelly                         (b. 1941)
27 Jan 2000 - 26 Nov 2002  Mervyn Jones                       (b. 1942)
26 Nov 2002 - 16 Dec 2002  Cynthia Astwood (f) (acting)       (b. 1946)
16 Dec 2002 - 21 Jun 2005  Jim Poston                         (b. 1945 - d. 2007)
21 Jun 2005 - 11 Jul 2005  Mahala Wynns (f) (1st time)(acting)(b. 1948)
11 Jul 2005 - 16 Jul 2008  Richard Tauwhare                   (b. 1959)
16 Jul 2008 -  5 Aug 2008  Mahala Wynns (f) (2nd time)(acting)(s.a.)
 5 Aug 2008 - 22 Aug 2011  Gordon Geoffrey Wetherell          (b. 1948)
22 Aug 2011 - 12 Sep 2011  Martin Stanley (acting)            (b. 1948)
12 Sep 2011 - 15 Sep 2013  Damian Roderic Todd                (b. 1959)
15 Sep 2013 -  4 Oct 2013  Anya Williams (f) (acting)
 4 Oct 2013 -  9 Oct 2013  Huw O. Shepheard (acting)
 9 Oct 2013 -              Peter Beckingham                   (b. 1949)

Chief ministers
Aug 1976 -  9 May 1980     James Alexander George Smith       (b. 1945 - d. 1980)  PDM
                             McCartney
19 Jun 1980 - Nov 1980     Oswald O'Neil Skippings (1st time) (b. 1953)            PDM
Nov 1980 - 28 Mar 1985     Norman Benjamin Saunders           (b. 1943)            PNP
28 Mar 1985 - 24 Jul 1986  Nathaniel J.S. Francis             (b. 1912 - d. 2004)  PNP
Jul 1986 - May 1987        Advisory Council (interim)
                           - Ariel Misick                     (b. 1951)            NDA
                           - Emmanuel Misick                                       NDA
                           - Clement Howell                   (b. 1935 - d. 1987)  PDM
                           - Carlos Simons                    (b. 1954)            NDA
May 1987 - Mar 1988        Advisory Council (interim)
                           - Daniel Malcolm                                        PNP
                           - Tom Lightbourne                                       PNP
                           - Herbie Ingham                                         NDA
 3 Mar 1988 - Apr 1991     Oswald O'Neil Skippings (2nd time) (s.a.)               PDM 
Apr 1991 -  3 Feb 1995     Charles Washington Misick          (b. 1950)            PNP
 3 Feb 1995 - 15 Aug 2003  Derek H. Taylor                    (b. 1951)            PDM
15 Aug 2003 -  9 Aug 2006  Michael Eugene Misick              (b. 1966)            PNP
Premiers
 9 Aug 2006 - 23 Mar 2009  Michael Eugene Misick              (s.a.)               PNP
23 Mar 2009 - 14 Aug 2009  Oliver Galmo Williams              (b. 1966)            PNP
18 Aug 2009 - 13 Nov 2012  Advisory Council (interim)
                           - Joseph P. Connolly
                             (to 5 Jul 2012)
                           - Edith Cox (f)                                         PNP
                           - Theophilus "Theo" Durham
                           - Carlton Mills                                         PNP
                           - Eugene Otuonye (to 13 Jul 2011)
                           - Mary Doreen Quelch-Missick (f)                        PNP
                           - John T. Smith
                           - Clayton Thomas                   (b. 1961?)
                             (from 11 Aug 2011)
                           (plus ex officio the governor, deputy governor, chief executive,
                            attorney general, and permanent secretary, finance)
13 Nov 2012 -              Rufus Washington Ewing             (b. 1967?)           PNP


Party abbreviations: PDM = People's Democratic Movement (center-left, formerly pro-independence, est.1975); PNP = Progressive National Party (conservative, pro-autonomy, est.1976);
- Former parties: NDA = National Democratic Alliance (split from PNP, c.1986)







Ben Cahoon