World Statesmen.org HOME > return to Mali >>

 







Mali Traditional states


Note: This account contains: (A) the Fulbe (Peul) state of Masina; (B) the Bamana states of Segu and Ka`arta; (C) the Sise Jihad state founded by Shaykhu Ahmadu, encompassing Masina and surrounding territories, and styled Dina; (D) the Tijaniyya Jihad state founded by `Umar ibn Sa`id, encompassing parts of Segu and Ka`arta and all of Masina; (E) the Malinke states of
Kenedugu and Wassulu, the latter expanding to form the "Samori Empire."

Masina

1400                       Masina state founded.
1824                       Incorporated into Dina, the Sise Jihad state.
16 May 1862                Incorporated into the Tijaniyya Jihad state.
 4 May 1893                Masina state re-established.
26 Dec 1902                Masina state extinguished by French colonial government.

Rulers (title Ardo)
1696 - 1706                Gueladio
1706 - 1761                Guidado
1761 - 1780                Hammadi V
1780 - 1801                Ya Gallo
1801 - 1818                Ahmadi Dikko Gurori II
1818 - 1824                Nguru
 4 May 1893 - 26 Dec 1902  Muhammadu `Ajibu ibn `Umar



Segu

1652                       Kulubali (Biton-si-u) dynasty founded.
1712                       Segu state established by Kulubali dynasty.
1748 - 1750                Period of anarchy.
10 Mar 1861                Partially incorporated into Tijaniyya Jihad state.
11 Apr 1890                Segu state fully re-established.
1893                       Segu state extinguished by French colonial government.

Rulers (title Fama)
1712 - 1736                De-Koro
1736 - 1740                Tonmassa Dembele "Tonmansa"
1740 - 1744                Kanouba-Nyouma Bari
1744 - 1748                Kafadyougou
1748 - 1750                ....
1750 - 1787                Ngolo Dyara
1787 - 1808                Manson Makoto
                            (to 1792 in Segu Sikoro only)
1808 - 1827                Da "Tonkomo"
1827 - 1839                Tyefolo
1839                       Nyenemba I
1839 - 1843                Vacant
1843 - 1849                Ben Keryengole
1849 - 1851                Kuma "Naluma"
1851 - 1854                Masala Demba
1854 - 1856                Turukoro Mari
1856 - 10 Mar 1861         Bina Ali
13 Apr 1861 - 1870         Kege Mari
1870 - 1878                Nyenemba II
1878                       Mamuru
1878 - 1883                Masaloma
1883 - 1887                Karamoko
1887 - 29 May 1890         Mari
1890 - 1893                Bodyan



Ka`arta

c.1630                     Kulubali (Masa-si) dynasty founded.
1754                       Ka`arta state established by Kulubali dynasty.
1861                       Partially incorporated into Tijaniyya Jihad state.
1888                       Ka`arta state fully re-established.
189.                       Ka`arta state extinguished by French colonial government.

Rulers (title Fama)
1690 - 1700                Sekolo "Bemfa"
1700 - 1709                Fulakoro
1709 - 1760                Sebe
1760 - 1780                Denibabo
1780 - 1799                Sirabo
1799 - 1808                Musakura "Fulafo"
1808 - 1811                Ntinkoro
1811 - 1815                Sakhaba
1815 - 1832                Bodyan Moriba
1832 - 1843                Nyaralen Garan
1843 - 1854                Mamadi "Kandyan"
1854 - 1867                Diringa Mori
1867 - 18..                Bussei
18.. - 18..                Dama
18.. - 18..                Allahi
18.. - 18..                Moriba
18.. - 18..                Gossi



Dina (the Sise Jihad state)

1818                       Shaykhu Ahmadu founds the Jihad state.
16 May 1862                Conquered by the Tijaniyya Jihad state.

Imams (also styled Amir al-Mu´minin)
1818 - 19 Mar 1845         Shaykhu Ahmadu ibn Muhammadu Lobbo (b. 1773 - d. 1845)
                             Sise al-Masini
19 Mar 1845 - 27 Feb 1853  Ahmadu Shaykhu ibn Ahmadu
1853 - 16 May 1862         Ahmadu ibn Ahmadu                  (d. 1862)



The Tijaniyya Jihad state

10 Mar 1861                `Umar ibn Sa`id founds the Tijaniyya Jihad state in Segu.
1862                       Masina incorporated into Tijaniyya Jihad state.
1864                       Rulership split between Segu and Masina.
1888                       Segu lost to Tijaniyya Jihad state.
29 Apr 1893                Tijaniyya Jihad state extinguished.

Imams (also styled Amir al-Muslimin)
10 Mar 1861 - 12 Feb 1864  `Umar ibn Sa`id                    (b. c.1797 - d. 1864)
- in Segu -
1864 - 1888                Ahmad ibn `Umar                    (b. 1840? - d. 1898)
                           (styled Amir al-Mu`minin from 1869)
- in Masina -
Rulers (title Amir al-Mu´minin)
1864 - 1887                Ahmad ibn Ahmad al-Tijani
1887 - 1888                Sa`id ibn `Umar al-Tafsir
1888 - 1891                Muniru ibn `Umar
1891 - 29 Apr 1893         Ahmad ibn `Umar 



Kenedugu

bf.1650                    Kenedugu state founded by Nanka Traore.
 2 May 1898                Kenedugu state extinguished by French colonial government.

Rulers (title Fama)
bf.c.1750                  .... [unknown]
c.1750                     Daula Ba Traore
c.1800                     Tapri
c.1820                     Musa Toroma
1825 - 1835                Famorhoba
1835 - 1845                Nyanamagha
1845                       Tyemonkonko
1845 - 1860                Daula Ba
1860 - 1862                Dauda
1862 - 1877                Molokunansa
1877 - 28 Jan 1893         Tyeba                              (d. 1893)
28 Jan 1893 -  1 May 1898  Babemba                            (d. 1898)



Wassulu (from 1880, Samori Empire)

[Flag of Wassulu/Samori]

c.1880 - 29 Sep 1898       Samori Ture rules over a very large area, referred to
                             by historians as the "Samori Empire" or sometimes
                             the "Mandinka Empire."
29 Sep 1898                Samori's Empire extinguished by French colonial government.

Rulers (title Fama)
.... - ....                Mahmadu
.... - 1870                Dyanabufarina Modi
1870 - 1884                Samori ibn Lafiya Ture          (b. c.1830 - d. 1900)
                             (Samory Touré) 
Rulers (title Almami = Amir al-Mu´minin)
1884 - 29 Sep 1898         Samori ibn Lafiya Ture          (s.a.)






© Ben Cahoon