World Statesmen.org HOME > return to Yemen >>


 







 

States of the Aden Protectorates


Note: By the Government of India Act of 2 Aug 1935 (effective 1 Apr 1937), Aden was disannexed
from India and split into two parts (1) the Colony of Aden and (2) Aden Protectorate.
In order to administer it more effectively, the protectorate was split into Western Aden
Protectorate (capital: Lahej) and Eastern Aden Protectorate (capital: Mukalla). Western Aden
included 21 sultanates near the colony, and Eastern Aden included the Hadhramaut, Soctra
and several smaller divisions west of Muscat and Oman. Government was by individual rulers,
with cooperation of the British Resident, subject to the Governor of Aden. See Aden Map


States of the Western Aden Protectorate
 

British Political Officers in Western Aden Protectorate (at Lahej)
 1 Apr 1937 - Aug 1938     Stewart Henry Perowne               (b. 1901 - d. 1989)
1938 - 1939?               Robert A.B. Hamilton (acting)       (b. 1903 - d. 1961)
1940 - 1951                Basil W. Seager                     (b. 1898 - d. 19..)
1947                       John W.T. Allen (acting for Seager) (b. 1904 - d. 1979)
1951 - 195.                Sir Gerald Kennedy Nicholas         (b. 1915 - d. 1990)
                             Trevaskis (1st time)
c.1955 - c.1959
           Robin Leonard Bidwell               (b. 1929 - d. 1994)
195. - 1963                Sir Gerald Kennedy Nicholas         (s.a.)
                             Trevaskis (2nd time)
1963 - 12 Nov 1967         Robin G.E. Young                    (b. 1926 - d. 1990)

Senior Advisers (East)(Sr. PAO for eastern WAP)
1937 - 1967                ....
Senior Advisers (West)
(Sr. PAO for western WAP)
1937 - 1967                ....


`Alawi

1839                       `Alawi Sheikhdom (al-Mashyakha al-`Alawiyya)
1895                       British protectorate.
28 Aug 1967                Sheikhdom abolished.

Sheikhs (title Shaykh al-Mashyakha al-`Alawiyya)
1800 - 1839                Sha'if al-`Alawi
1839 - 18..                Hilal ibn ShaŽif  al-`Alawi
18.. - Mar 1875            ShaŽif ibn ShaŽif  al-`Alawi
1875 - 1892                Sa`id ibn Salih  al-`Alawi
1892 - Apr 1898            ShaŽif ibn Sa`id  al-`Alawi
1898                       al-Husayn ibn Salih  al-`Alawi
1898 - Jul 1920            `Ali ibn Nasir  al-`Alawi
1920 - 1925                `Abd al-Nabi ibn `Ali  al-`Alawi
1925 - 1940                Muhsin ibn `Ali al-`Alawi
1940 - 28 Aug 1967         Salih ibn Sayil  al-`Alawi



`Aqrabi

17..                       `Aqrabi Sheikhdom (al-Mashyakha al-`Aqrabiyya)
1888                       British protectorate.
28 Aug 1967                Sheikhdom abolished.

Sheikhs (title Shaykh al-Mashyakha al-`Aqrabiyya)
1770 - 1833                al-Mahdi ibn `Ali al-`Aqrabi
1833 - 1858                Haydara ibn al-Mahdi al-`Aqrabi
1858 -  8 Mar 1905         `Abd Allah ibn Haydara al-`Aqrabi
1905 - 1940                al-Fadl ibn `Abd Allah al-`Aqrabi
1940 - 1957                Muhammad ibn al-Fadl al-`Aqrabi
1957 - 28 Aug 1967         Mahmud ibn Muhammad al-`Aqrabi



`Awdhali

....                       al-`Awdhali Sultanate (al-Saltana al-`Awdhaliyya)
1890                       British protectorate.
Sep 1967                   Sheikhdom abolished.

Sultans (title Sultan al-Saltana al-`Awdhaliyya)
c.1750 - 1780              Salih al-`Awdhali Ibn al-Awsaji
c.1780 - 1820              Ja`bil ibn Salih al-`Awdhali ibn
                             al-Awsaji

c.1820 - 1870              Ahmad ibn Salih al-`Awdhali ibn
                             al-Awsaji

1870 - 1890                Muhammad ibn Ahmad al-`Awdhali ibn
                             al-Awsaji

1890 - 1900                Hamid ibn Ja`bil al-`Awdhali ibn
                             al-Awsaji

1900 - 3 Sep 1928          al-Qasim ibn Hamid al-`Awdhali
                             ibn al-Awsaji

1928 - Sep 1967            Salih ibn al-Husayn ibn Ja`bil
                             al-`Awdhali ibn al-Awsaji

1928 - 19..                Muhammad Ja`bil -Regent



Lower `Awlaqi
[Flag of the sultanate
                  of Lower Awlaqi (South Yemen)]
                              to 29 Nov 1967
17..                       Lower `Awlaqi Sultanate (al-Saltana al-`Awlaqiyya al-Sufla)
1890                       British protectorate.
29 Nov 1967                Sultanate abolished.

Sultans (title Sultan al-Saltana al-`Awlaqiyya al-Sufla)
.... - ....                `Ali ibn Munassar al-`Awlaqi
.... - ....                al-Mahdi ibn `Ali al-`Awlaqi
.... - ....                `Ali ibn al-Mahdi al-`Awlaqi
.... - ....                `Abd Allah ibn `Ali al-`Awlaqi
.... - ....                Nasir ibn Abi Bakr al-`Awlaqi
1855? - Jul 1863           Munassar ibn Abi Bakr al-`Awlaqi
1863 - 1892                Abu Bakr ibn `Abd Allah al-`Awlaqi
1892 - 1900                Salih ibn `Ali al-`Awlaqi
1900 -  5 Dec 1902         `Ali ibn Munassar al-`Awlaqi
 6 Dec 1902 - 1912         Nasir ibn Abi Bakr al-`Awlaqi
1912 - 1924                Abu Bakr ibn Nasir al-`Awlaqi
1924 - Apr 1930            Munassar ibn `Ali al-`Awlaqi
1930 - 1947                `Aydarus ibn `Ali al-`Awlaqi
1947 - 29 Nov 1967         Nasir ibn `Aydarus al-`Awlaqi



Upper `Awlaqi Sheikhdom

....                       Upper `Awlaqi Sheikhdom (al-Mashyakha al-`Awlaqiyya al-`Ulya)
1890                       British protectorate.
28 Aug 1967                Sheikhdom abolished.

Sheikhs (title Shaykh al-Mashyakha al-`Awlaqiyya al-`Ulya)
.... - ....                Amir Daha
.... - ....                Amir Yaslam ibn Daha
.... - ....                Amir `Ali ibn Yaslam
.... - ....                Amir `Amm Dayb ibn `Ali
                             al-Yaslami al-`Awlaqi

.... - ....                Amir Ruways ibn `Amm Dayb
                             al-Yaslami al-`Awlaqi

.... - ....                Amir Nasir ibn Ruways al-Yaslami
                             al-`Awlaqi

1871? -  2 Jun 1883        Amir Farid ibn Nasir al-Yaslami
                             al-`Awlaqi

1883 - 1890                Amir Ruways ibn Farid al-Yaslami
                             al-`Awlaqi

1890 - Jul 1902            Amir `Amm Rassas ibn Farid
                             al-Yaslami al-`Awlaqi

1902 - 1959                Amir Muhsin ibn Farid al-Yaslami
                             al-`Awlaqi

1959 - 28 Aug 1967         Amir `Abd Allah ibn Muhsin
                             al-Yaslami al-`Awlaqi



Upper `Awlaqi Sultanate

17..                       Upper `Awlaqi Sultanate (al-Saltana al-`Awlaqiyya al-`Ulya)
1890                       British protectorate.
29 Nov 1967                Sultanate abolished.

Sultans (title Sultan al-Saltana al-`Awlaqiyya al-`Ulya)
.... - ....                Munassar
.... - ....                Farid ibn Munassar
.... - 1862                `Abd Allah ibn Farid
1862 - Sep 1879            `Awad ibn `Abd Allah
1879 - 11 Dec 1887         `Abd Allah ibn `Awad
Dec 1887 - 1935            Salih ibn `Abd Allah
1935 - 29 Nov 1967         `Awad ibn Salih al-`Awlaqi



Bayhan  (Beihan)
[Flag of Bayhan Emirate
                  (South Yemen)]
                               to Jul 1967
Jul 1967                   Emirate of Bayhan (Amirat Bayhan) abolished.

Emirs (title Amir Bayhan)
c.1750 - 1800              Sharif al-Husayn ibn Qays al-Hashimi
c.1800 - 1820              Suqbil ibn al-Husayn Abu al-Qaysi
                             al-Hashimi

.... - ....                Sharif al-Barak ibn `Abil
.... - 1903                Sharif Muhsin ibn al-Barak
                             al-`Abili
al-`Abili al-Hashimi
1903 - 1935                Sharif Ahmad ibn Muhsin al-`Abili 
                             al-`Abili al-Hashimi
1935 - Jul 1967            Sharif Salih ibn al-Husayn al-`Abili     (b. 1935)
                             al-`Abili al-Hashimi
1935 - 1967                Husain bin Ahmad Al Muhsin -Regent



Dali`
[Flag of Dali Emirate
                  (South Yemen)]
                            to 17 Aug 1967
....                       Emirate of Dali` (Amirat Dali`)
1904                       British protectorate.
17 Aug 1967                Emirate abolished.

Emirs (title Amir Dali`)
.... - ....                Shafa`ul al-`Amiri
.... - ....                Ahmad ibn Shafa`ul al-`Amiri
.... - ....                al-Hasan ibn Ahmad al-`Amiri
.... - ....                `Abd al-Hadi ibn al-Hasan al-`Amiri
1839?                      Musa`id ibn al-Hasan al-`Amiri
.... - Jan 1872            Shafa`ul ibn `Abd al-Hadi al-`Amiri
Apr 1872 - 1873            `Ali ibn Muqbil al-`Amiri (1st time)
1873 -  Dec 1873           Muhammad ibn Musa`id al-`Amiri
Jan 1874 - Apr 1874        `Ali ibn Muqbil al-`Amiri (2nd time)
Apr 1874 - Mar 1878        `Abd Allah ibn Muhammad al-`Amiri
Mar 1878 - 10 Sep 1886     `Ali ibn Muqbil al-`Amiri (2nd time)
Sep 1886 - 22 Dec 1911     ShaŽif ibn Sayf al-`Amiri
Dec 1911 - 1920            Nasir ibn Sha'if al-`Amiri (1st time)
1920 - 1928                Haydara ibn Nasir al-`Amiri
Jul 1928 - 1947            Nasir ibn Sha'if al-`Amiri (2nd time)
1947 - 1954                `Ali ibn `Ali al-`Amiri
1954 - 17 Aug 1967         Shafa`ul ibn `Ali al-`Amiri



Dathina

....                       State of Dathina (Dawlat al-Dathina)
14 Aug 1967                State abolished.

Chairmen of the Council of State (title Na'ib, Ra'is Majlis al-Dawla)(for one-year terms)
1965 -  6? Apr 1966?       al-Husayn ibn Mansur al-Jabiri
1966 - 14 Aug 1967         `Abd al-Qadir ibn Shaya



Dubi

17..                       Sheikhdom of Dubi (al-Mashyakha al-Dubiyya)
1967                       Sheikhdom abolished.

Sheikhs (title Shaykh al-Mashyakha al-Dubiyya)
c.1750 - 1780              Muhammad
c.1780 - 1810              Jabir ibn Muhammad
c.1810 - 1840              `Atif ibn Jabir
c.1840 - 1870              Ahmad ibn `Atif
c.1870 - 1900              Salih ibn Ahmad ibn `Atif Jabir
1900 - 1915                Muhammad ibn Muthana ibn `Atif Jabir 
                           - together with -
1900 - 1915                `Umar ibn Muthana ibn `Atif Jabir
                           - later jointly with -
1915 - 1946                Salim ibn Salih ibn `Atif Jabir
1946 - 1967                `Abd al-Rahman ibn Salih



Fadli
[Flag of Fadli
                  Sultanate (South Yemen)]
                           to 29 Nov  1967
17..                       Fadli Sultanate (al-Saltana al-Fadliyya)
1890                       British protectorate.
29 Nov 1967                Sultanate abolished.

Sultans (title Sultan al-Saltana al-Fadliyya)
16.. - 1670                `Uthman
1670 - 1700                al-Fadl ibn `Uthman
1700 - 1730                Ahmad ibn al-Fadl
1730 - 1760                `Abd Allah ibn Ahmad al-Fadli
1760 - 1789                 Ahmad ibn `Abd Allah al-Fadli
1789 - 1805                `Abd Allah
1805 - 1819                Ahmad ibn `Abd Allah al-Fadli
1819 - 1828                `Abd Allah ibn Ahmad al-Fadli
1828 -  3 Feb 1870         Ahmad ibn `Abd Allah al-Fadli
Feb 1870 - 23 Aug 1877     Haydara ibn Ahmad al-Fadli
1877                       al-Husayn ibn Ahmad al-Fadli
                             (1st time)

1877 - Mar 1907            Ahmad ibn al-Husayn al-Fadli
1907 - 1924                al-Husayn ibn Ahmad al-Fadli
                             (2nd time)

1924 - 31 Mar 1927         `Abd al-Qadir ibn Ahmad al-Fadli
1927 - 1929                `Abd Allah ibn al-Husayn al-Fadli
21 May 1929 - 1933         al-Fadl ibn al-Husayn al-Fadli
1933 - 1936                `Abd al-Karim al-Fadli
1936 - 1941                Salih ibn al-Fadl al-Fadli
1941 - 21 Dec 1962         `Abd Allah ibn `Uthman al-Fadli
21 Dec 1962 -  9 Jul 1964  Ahmad ibn `Abd Allah al-Fadli
10 Jul 1964 - 29 Nov 1967  Nasir ibn `Abd Allah al-Fadli



Hadrami

1820                       Hadrami Sheikhdom (al-Mashyakha al-Hadramiyya)
1967                       Sheikhdom abolished.

Sheikhs (title Shaykh al-Mashyakha al-Hadramiyya)
1820 - 1850                Ghalib al-Hadrami
1850 - 1870                Muhammad ibn Ghalib al-Hadrami
1870 - 1900                Muhsin ibn Ghalib al-Hadrami
1900 - 1915                Muhsin ibn Muhsin al-Hadrami
1915 - 1945                Nasi ibn Muhsin al-Hadrami
1945 - 1958                Muhammad ibn Muhsin al Hadrami
1959                       `Abd Allah ibn Muhammad
                             al-Hadrami

1959 - 1967                `Abd al-Qawi ibn Muhammad
                             al-Hadrami



Hawshabi

17..                       Hawshabi Sultanate (al-Saltana al-Hawshabiyya)
                             (also referred to as Musaymir).
29 Nov 1967                Sultanate abolished.

Sultans (title Sultan al-Saltana al-Hawshabiyya)
c.1730                     al-Fajjar al-Hawshabi
c.1800                     Sultan al-Hawshabi
1839? -  1 Jun 1858        Mani` ibn Sallam al-Hawshabi
1858 - 1863                `Ubayd ibn Yahya al-Hawshabi
1863 -  4 May 1886         `Ali ibn Mani` (I)al-Hawshabi
1886 - 1894                Muhsin ibn `Ali (I) al-Hawshabi
                             (1st time)
1894 - 1895                al-Fadl ibn `Ali (usurper)
 6 Mar 1895 - 28 Sep 1904  Muhsin ibn `Ali (I) al-Hawshabi
                             (2nd time)
1904 - Aug 1922            `Ali ibn Mani` (II) al-Hawshabi
1922 - 19..                Muhsin ibn `Ali (II) al-Hawshabi
19.. - 19..                as-Surur ibn Muhammad al-Hawshabi
1947? - 1955               Muhammad ibn as-Surur al-Hawshabi (d. 1955)
1955 - 29 Nov 1967         Faysal ibn as-Surur al-Hawshabi



Lahj (Lahej)
[Flag of Sultanate of
                  Lahej (South Yemen)]
                                to Aug 1967
1728                       Sultanate of Lahj (Saltanat Lahj)
1918                       Liberated from Ottoman Empire suzerainty 
                             and made a British protectorate.
Aug 1967                   Sultanate abolished.

Sultans (title Sultan Lahj)
1728 - 1742                al-Fadl I ibn `Ali al-Sallami
                             al-`Abdali

1742 - 1753                `Abd al-Karim I ibn al-Fadl
                             al-`Abdali

1753 - 1775                `Abd al-Hadi ibn `Abd al-Karim
                             al-`Abdali

1775 - 1791                al-Fadl  II ibn `Abd al-Karim
                             al-`Abdali

1791 - 1827                Ahmad I ibn `Abd al-Karim
                             al-`Abdali

1827 - Nov 1839            Muhsin ibn al-Fadl al-`Abdali
                             (1st time)

Nov 1839 - Dec 1839        Ahmad II ibn Muhsin al-`Abdali
                             (1st time)

Dec 1839 - Aug 1846        Muhsin ibn al-Fadl al-`Abdali
                             (2nd time)

11 Aug 1846 - Sep 1846     Sayyid Isma`il ibn al-Hasan
                             al-Husayni (usurper)
Sep 1846 - 30 Nov 1847     Muhsin ibn al-Fadl al-`Abdali
                             (3rd time)

Dec 1847 - 20 Jan 1849     Ahmad II ibn Muhsin al-`Abdali
                             (2nd time)

Mar 1849 - 7 Apr 1863      `Ali I ibn Muhsin al-`Abdali
Apr 1863 - 1863            al-Fadl III ibn `Ali al-`Abdali
                             (1st time)

1863 -  5 Jul 1874         al-Fadl IV ibn Muhsin al-`Abdali
 5 Jul 1874 - 27 Apr 1898  al-Fadl III ibn `Ali al-`Abdali
                             (2nd time)

29 Apr 1898 - Mar 1914     Ahmad III ibn al-Fadl al-`Abdali
                             (from 9 Nov 1901, Sir Ahmad III
                             ibn al-Fadl al-`Abdali
)
Mar 1914 -  4 Jul 1915     `Ali II ibn Ahmad al-`Abdali

                             (from 8 Oct 1914, Sir `Ali II ibn
                             Ahmad al-`Abdali
)
13 Jul 1915 - 18 Jun 1947  `Abd al-Karim II ibn al-Fadl
                             al-`Abdali (from 1 Jan 1918, Sir

                            `Abd al-Karim II ibn al-Fadl al-`Abdali)
18 Jun 1947 - 21 May 1952  al-Fadl V ibn `Abd al-Karim
                             al-`Abdali

 4 Jun 1952 - 10 Jul 1958  `Ali III ibn `Abd al-Karim
                             al-`Abdali (from 1 Jan 1955, Sir
                           
`Ali III ibn `Abd al-Karim al-`Abdali)
10 Jul 1958 - Aug 1967     al-Fadl VI ibn `Ali al-`Abdali

                            (acting with style Na'ib to 8 Dec 1958)



Maflahi

1850                       Maflahi Sheikhdom (al-Mashyakha al-Maflahiyya)
12 Aug 1967                Sheikhdom abolished.

Sheikhs (title Shaykh al-Mashyakha al-Maflahiyya)
1850 - 1885                al-Qasim al-Sakkaf
1885 - 1920                `Abd al-Rahman ibn al-Qasim
                             al-Sakkaf

1920 - 12 Aug 1967         al-Qasim ibn `Abd al-Rahman



Mawsata

1780                       State of Mawsata (Dawlat Mawsata)
1860                       Divided into two lineages.
Jun 1967                   State abolished.

Rulers (title Naqib)
1780 - 1810                al-Qasim Al Harhara
1810 - 1840                `Ali ibn al-Qasim Al Harhara
1840 - 1860                `Askar ibn `Ali Al Harhara
- Lineage 1 -
1860 - 1907                `Ali ibn `Askar Al Harhara
1907 - 1940                Naji ibn `Ali ibn `Askar Al
                             Harhara

1940 - Jan 1963            Ahmad ibn Abi Bakr ibn `Ali
                             Al Harhara

Feb 1963 - Jun 1967        `Aydarus ibn Ahmad Al Harhara
- Lineage 2 -
1860 - 1920                Muhsin ibn `Askar Al Harhara
1920 - 1946                Muhammad ibn Muhsin ibn `Askar
                             Al Harhara

1946 - 1959                al-Husayn ibn Salih ibn Muhsin
                             Al Harhara

1959 - Jun 1967            Salih ibn al-Husayn ibn Salih
                             Al Harhara



Sha`ib

17..                       Sheikhdom of Sha`ib (Mashyakhat Sha`ib)
Jun 1967                   Sheikhdom abolished.

Sheikhs (title Shaykh Sha`ib)
c.1850 - 1880              Mani` al-Saqladi
1880 - 1915                `Ali ibn Mani` al-Saqladi
1915 - 1935                Mutahhar ibn Mani` al-Saqladi
1935 - 1948                Muhammad ibn Muqbil al-Saqladi
Aug 1948 - 1954            Kassem ibn Mused ibn Ali al-Saqladi
1955 - 30 Mar 1963         Yahya ibn Muhammad al-Saqladi
1963 -  7 Jul 1965         Nashir ibn `Abd Allah al-Saqladi     (d. 1965)
10 Jul 1965 - Jun 1967     Yahya ibn Mutahhar al-Saqladi



Lower Yafa`
 
[Lower Yafa
                          Sultanate former flag (South Yemen)]
                       .... - .... 
[Flag of Lower
                          Yafa Sultanate flag (South Yemen)]
                ....   - 28 Aug 1967

17..                       Sultanate of Lower Yafa` (Saltanat Yafa` Bani `Afif-
                             literally Yafa` of the Banu `Afif)(referred to as "Yafa").
1895                       British protectorate.
28 Aug 1967                Sultanate abolished.

Sultans (title Sultan Yafa` Bani `Afif)
1681 - c.1700              `Afif
c.1700 - 1720              Qahtan ibn `Afif
c.1720 - 1740              Sayf ibn Qahtan al-`Afifi
c.1740 - 1760              Ma`awda ibn Sayf al-`Afifi
c.1760 - 1780              Ghalib ibn Ma`awda al-`Afifi
c.1780 - 1800              `Abd al-Karim ibn Ghalib
                             al-`Afifi

c.1800 - 14 Dec 1841       `Ali ibn Ghalib al-`Afifi
Dec 1841 - 28 Sep 1873     Ahmad ibn `Ali al-`Afifi
1873 - 26 May 1885         `Ali ibn Ahmad al-`Afifi
May 1885 - 19 Jul 1891     Muhsin ibn Ahmad al-`Afifi
1891 - 27 Jun 1893         Ahmad ibn `Ali al-`Afifi
1893 -  4 Jan 1899         Abu Bakr ibn Sha'if al-`Afifi
1899 - Jan/Feb 1916        `Abd Allah ibn Muhsin al-`Afifi
1916 - 1925                Muhsin ibn `Ali al-`Afifi
1925 - 1958                `Aydarus ibn Muhsin al-`Afifi 
1947 - 1949                .... -Regent
1958 - 28 Aug 1967         Mahmud ibn `Aydarus al-`Afifi 
                            (de facto from 1954)



Upper Yafa`
 
[Sultanate of
                          Upper Yafa former flag (South Yemen)]
                       .... - ....
[ Sultanate of
                          Upper Yafa flag (South Yemen)]  
                 ...  - 29 Nov 1967

17..                       Sheikhdom of Upper Yafa` (Mashyakhat Yafa` al-Sufla)
                             (Yafa` al-Sufla - literally Lower Yafa`)
                             (also referred to as Mahjaba).
c.1800                     Sultanate of Upper Yafa` (Saltanat Yafa` al-Sufla)
1895                       British protectorate.
29 Nov 1967                Sultanate of Upper Yafa` abolished.

Sheikhs (title Shaykh Yafa` al-Sufla)
c.1730 - 1735              `Ali ibn Ahmad ibn Harhara
c.1735 - 1750              Ahmad ibn `Ali Al Harhara
c.1750 - 1780              Salih ibn Ahmad Al Harhara
c.1780 - 1800              `Umar ibn Salih Al Harhara
Sultans (title Sultan Yafa` al-Sufla)
c.1800 - 1810               Qahtan ibn `Umar ibn Salih Al
                              Harhara

c.1810 - 1815               `Umar ibn Qahtan ibn `Umar Al
                              Harhara

c.1815 - 1840               Qahtan ibn `Umar ibn Qahtan Al
                              Harhara

c.1840 - 1866               `Abd Allah ibn Nasir ibn Salih Al
                              Harhara

1866 - 1875                 al-Husayn ibn Abi Bakr ibn Qahtan
                              Al Harhara

1875 - 28 Apr 1895          Muhammad ibn `Ali ibn Salih ibn Ahmad
                              Al Harhara

1895 - 1903                 Qahtan ibn `Umar ibn al-Husayn Al
                              Harhara

 4 Dec 1903 - 1913          Salih ibn `Umar ibn al-Husayn Al
                              Harhara (1st time)

1913 - 1919                 `Umar ibn Qahtan ibn `Umar Al Harhara
1919 - 1927                 Salih ibn `Umar ibn al-Husayn Al
                              Harhara (2nd time)

1927 - 1948                 `Umar ibn Salih ibn `Umar Al Harhara
1948 - 29 Nov 1967          Muhammad ibn Salih ibn `Umar
                              Al Harhara



States of the Eastern Aden Protectorate
 

British Political Officers in Eastern Aden Protectorate (Resident Advisers at Mukalla)
1937 - 1940                William Harold Ingrams (1st time)    (b. 1897 - d. 1973)
1940 - 1942                George Andrew Joy                    (b. 1896 - d. 1974)
1942 - 1944                William Harold Ingrams (2nd time)    (s.a.)
1944 - 1945                Vincent Goncalves Glenday            (b. 1891 - d. 1970)
1945 - 1949                Charles Henry J. Sheppard            (b. 1897 - d. ....)
Oct 1949 - 1958            John Edmund Hugh Boustead            (b. 1895 - d. 1980)
1958 - 1959/60             Alastair James
McIntosh              (b. 1913 - d. 1973)
1959/60 - 1963             Arthur F. Watts                      (b. 1916 - d. 2005)
1963 - 1966                Vincent Edward Frederick Eyre        (b. 1914 - d. 2007)
1964?                      P.S. Alfree (acting for Eyre) 
1964                       Michael Crouch (acting for Eyre)
1966 - 1967                James Norrie Ellis                   (b. 1926 - d. 2000)


Barhut

....                        Sultanate of Barhut

Sultans
.... - 1967                 ....



al-Hawra

18..                       Sheikhdom of al-Hawra (Mashyakhat al-Hawra) 1890                       British protectorate.
 

Sheikhs (title Shaykh al-Hawra)
1858? -  6 May 1895        `Abd Allah ibn Muhammad Ba Shahid
1895 - Feb 1896            Sa`if ibn `Abd Allah Ba Shahid
Feb 1896 -  1 Mar 1900     Ahmad ibn `Abd Allah Ba Shahid
Mar 1900 -  6 Oct 1917     Salih ibn `Awad Ba Shahid
                             (interrupted in May 1904)
Oct 1917 - 1951            Awad ibn Salih Ba Shahid
1951 - 1967                ....



al-`Irqa

18..                       Sheikhdom of al-`Irqa (Mashyakhat al-`Irqa)
1890                       British protectorate.

Sheikhs (title Shaykh al-`Irqa)
.... -  2 Jan 1901         `Awad ibn Muhammad Ba Das
1901 - 193.                Ahmad ibn `Awad Ba Das
1949? - 1951               Ahmad ibn `Abd Allah ibn `Abd Allah
                             ibn `Awad Ba Das

1951 - 1967                .... 



Mahra
 
[Flag of the
                          Banu Afrar dynasty of Mahra (South Yemen)]
                        ... - ... 
[Mahri Sultanate
                          of Qishn and Suqutrai state flag (Yemen)]
                         ....  - 16 Oct 1967

1506 - 1512                Socotra Island occupied by Portugal (Socotorá).
1549                       Mahri Sultanate of Qishn and Suqutra (Quisn and Socotra).
1866                       Qishn a British protectorate.
30 Oct 1886                Socotra and dependencies a British protectorate. 
16 Oct 1967                Sultanate abolished.

Sultans (title Sultan al-Dawla al-Mahriyya [Sultan Qishn wa Suqutra])
c.1750 - 1780              `Afrar al-Mahri
c.1780 - 1800              Taw`ari ibn `Afrar al-Mahri
c.1800 - 1820              Sa`d ibn Taw`ari Ibn `Afrar al-Mahri
c.1834                     Sultan ibn `Amr (on Suqutra)
c.1834                     Ahmad ibn Sultan (at Qishn)
1835 - 1845                `Amr ibn Sa`d ibn Taw`ari Afrar
                             al-Mahri
1845 - 18..                Taw`ari ibn `Ali Afrar al-Mahri
18.. - 18..                Ahmad ibn Sa`d Afrar al-Mahri
18.. - 18..                `Abd Allah ibn Sa`d Afrar al-Mahri
18.. - 18..                `Abd Allah ibn Salim Afrar al-Mahri
1875? - 1907               `Ali ibn `Abd Allah Afrar al-Mahri
1907 - 1928?               `Abd Allah ibn `Isa Afrar al-Mahri
1946? - Feb 1952           Ahmad ibn `Abd Allah Afrar al-Mahri
Feb 1952 - 1966            `Isa ibn `Ali ibn Salim Afrar al-Mahri
1966 - 16 Oct 1967         `Abd Allah ibn Ashur Afrar al-Mahri


Socotra

1506 - 1512                Socotra Island occupied by Portugal (Socotorá).

Portuguese Governors
1506 - 1509?               António de Noronha 
1509 - 1512                Pero Ferreira Fogaça 



Qasm

....                       Sultanate of Qasm

Sultans
- al-Tamimi dynasty -
.... - 1967                ....



SayŽun (Seiyun)  (Hadramaut)
[Flag of Kathiri State
                  of Hadramaut (South Yemen)]
                              to 2 Oct 1967
14..                       Kathiri Sultanate 
1847                       Kathiri Sultanate of SayŽun (Saltanat Ay'un al-Kathiriyya)
1888                       British protectorate.
 2 Oct 1967                Abolished.

Sultans (title Sultan Say'un a-Kathiri)
1670 - 1690                Ja`far ibn `Abd Allah Al Kathir
1690 - 1707                Badr ibn Ja`far Al Kathir
1707 - 1725                `Abd Allah ibn Badr Al Kathir
1725 - 1760                `Amr ibn Badr Al Kathir
1760 - 1800                Ahmad ibn `Amr Al Kathir
1800 - 1830                Muhsin ibn Ahmad Al Kathir
1830 - 1880                Ghalib ibn Muhsin Al Kathir
1880 - May 1929            al-Mansur ibn Ghalib Al Kathir
May 1929 - 1938            `Ali ibn al-Masur Al Kathir
1938 - 24 Apr 1949         Ja`far ibn al-Mansur Al Kathir
Apr 1949 -  2 Oct 1967     al-Husayn ibn `Ali Al Kathir


Shabwa

....                       Sultanate of Shabwa
19..                       Incorporated into SayŽun.

Sultans
- Al Burayk dynasty -
....                       ....


Tarim

1224                       Tarim is capital of Banu'l-Yamani Emirs of Hadramaut.
16th cent.                 Under the Kathiri Sultans at Shibam and Seiyun.
....                       Sultanate of Tarim (Saltanat Tarim)
1945                       Incorporated into SayŽun.

Sultans (title Saltan Tarim)
1880 - 1920                Muhsin ibn Ghalib
.... - 192.                Sayyid Abu Bakr ibn Shaykh al-Kaf
                              (de facto)
1920 - 1935                Muhammad ibn Muhsin
192. - 194.                Sayyid `Ali al-Kaf (de facto)
1935 - Mar 1945            `Abd Allah ibn Ghalib
                           - jointly with - 
1935 - Mar 1945            Muhammad ibn Ghalib
194. - 1945                `Abd Allah ibn Sa`id (de facto)



ash-Shihr WaŽl Mukalla (Quaiti Sultanate of Shir and Mukalla)
 
[Quaiti State of
                          Shihr and Mukalla fomer flag (South Yemen)]
                            1880 - 2 Oct 1939 
[Flag of the
                          Quaiti State of Shihr and Mukalla (South
                          Yemen)]
            2 Oct 1939 - 29 Nov 1967

Nov 1866 - May 1867        al-Shihr occupied by Al Kathir.
10 Nov 1881                al-Shihr and al-Mukalla states joined.
1888                       al-Shihr and al-Mukalla a British protectorates.
1902                       Sultanate of al-Shihr and al-Mukalla 
                            (Saltanat al-Shihr wa al-Mukalla al-Qu`aytiyya).
17 Sep 1967                Sultanate abolished.

ash-Shihr

Ruler (title Wali)
1752 - 1800                .... Al Burayk
1800 - 1830                Naji` Al Burayk
1842 - Nov 1866            `Ali ibn Naji` Al Burayk
Nov 1866 - May 1867        occupied by Al Kathir
Ruler (title Hakim, Jama`dar)
1867 - 10 Nov 1881         `Abd Allah ibn `Umar ibn `Awad
                           + `Awad ibn `Umar ibn `Awad al-Qu`ayti  (d. 1910)


al-Mukalla

Rulers (title Naqib)
1707 - 1740                Ahmad ibn Salim al-Kasadi
1740 - 1770                Salim ibn Ahmad al-Kasadi
1770 - 1800                Salih ibn Salim al-Kasadi
1800 - Aug 1842            `Abd al-Rabb ibn Salih al-Kasadi
Aug 1842 - 26 Apr 1851     Muhammad ibn `Abd al-Habib al-Kasadi
1851 - 11 May 1873         Salih ibn Muhammad al-Kasadi
1873 - 10 Nov 1881         `Umar ibn Salih al-Kasadi


Ghayl

1868                      State of Ghayl Ba Wazir (Ghayl Ba Wazir)
19..                      Incorporated into al-Shihr wa al-Mukalla.

Rulers (titles Hakim and Jama`dar)
1868 - 25 Nov 1888        `Abd Allah ibn `Umar ibn `Awad al-Qu`ayti
                            (ruler of al-Shihr wa al-Mukalla)
Nov 1888 - 19..           Munassar ibn `Abd Allah al-Qu`ayti 
                          - jointly with -
                          al-Husayn ibn `Abd Allah al-Qu`ayti 


ash-Shihr waŽl Mukalla

[Quaiti State of
                          Shihr and Mukalla fomer flag (South Yemen)]
                     1881 - 2 Oct 1939 
[Flag of the
                          Quaiti State of Shihr and Mukalla (South
                          Yemen)]
         2 Oct 1939 - 29 Nov 1967

Rulers (titles Hakim, Jama`dar)
10 Nov 1881 - 25 Nov 1888  `Abd Allah ibn `Umar ibn `Awad al-Qu`ayti 
                           - jointly with -
10 Nov 1881 - 1902         `Awad ibn `Umar ibn `Awad al-Qu`ayti (d. 1910)
Sultans (titles Sultan al-Shihr wa al-Mukalla al-Qu`ayti, Sultan Nawaz Jang)
1902 - Dec 1910            `Awad ibn `Umar ibn `Awad al-Qu`ayti (s.a.)
Dec 1910 - Jun 1922        Ghalib I ibn `Awad al-Qu`ayti        (d. 1922)
Jun 1922 -  6 Mar 1936     `Umar ibn `Awad al-Qu`ayti           (d. 1936)
 6 Mar 1936 - 27 May 1956  Salih ibn Ghalib al-Qu`ayti          (d. 1956)
27 May 1956 - Aug 1966     `Awad ibn Salih al-Qu`ayti           (d. 1966)
Aug 1966 - 17 Sep 1967     Ghalib II ibn `Awad al-Qu`ayti       (b. 1948)
 

British Resident Advisers
1937 - 1967                the British Political Officers in
                           Eastern Aden Protectorate



Wahidi

....                       Wahidi Sultanate (Saltanat al-Wahidiyya)
1830                       Split into four states:
                           - Wahidi Sultanate of BaŽl Haf (Saltanat Ba al-Haf al-Wahidiyya)
                           - Wahidi Sultanate of `Azzan (Saltanat `Azzan al-Wahidiyya)
                           - Wahidi Sultanate of BiŽr `Ali `Amaqin 
                             (Saltanat Bi'r `Ali `Amaquin al-Wahidiyya)
                           - Wahidi Sultanate of Habban (Saltanat Habban al-Wahidiyya)
 4 May 1881                BaŽl Haf and `Azzan joined.
1888                       BaŽl Haf and `Azzan a British protectorates.
1895                       BiŽr `Ali `Amaqin a British protectorate.
23 Oct 1962                Joint sultanate renamed Wahidi Sultanate (al-Saltana al-Wahidiyya);
                             BiŽr `Ali and Habban remain subordinate sultanates.
29 Nov 1967                All states are abolished.

Sultans (title Sultan al-Wahidi)
c.1640 - 1670              Salih ibn Nasir al-Wahidi
c.1670 - 1706              al-Hadi ibn Salih al-Wahidi
1706 - 1766                al-Hasan ibn al-Hadi al-Wahidi
1766 - 1771                al-Husayn ibn al-Hasan al-Wahidi 
1771 - 1771                Sa`id ibn al-Hasan al-Wahidi
1771 - 1810                Ahmad ibn al-Hadi al-Wahidi
1810 - 1830                `Abd Allah ibn Ahmad al-Wahidi


Wahidi Sultanate of BaŽl Haf

Sultans (title Sultan Ba al-Haf al-Wahidi)
.... - ....                Nasir ibn `Abd Allah
.... - ....                Ahmad ibn Nasir
.... - ....                Muhsin ibn `Ali
.... - ....                al-Husayn ibn `Abd Allah
.... - ....                `Abd Allah ibn al-Husayn
.... - 1877                Ahmad ibn al-Husayn al-Wahidi
1877 - 1881                Salih ibn Ahmad
1881 -  4 May 1881         `Umar ibn al-Husayn al-Wahidi


Wahidi Sultanate of `Azzan

Sultans (title Sultan `Azzan al-Wahidi)
1830 - 18..                `Ali ibn Ahmad al-Wahidi
1850 - 1870                Muhsin ibn `Ali al-Wahidi
1870 - May 1881            `Abd Allah ibn `Umar al-Wahidi


Wahidi Sultanate of BaŽl Haf and `Azzan (from 1962 Wahidi Sultanate)
[Flag of Wahidi
                  Sultanate (South Yemen)]
                                  to Aug 1967
Sultans (title Sultan Ba al-Haf wa `Azzan al-Wahidi; from 23 Oct 1962 
Sultan al-Saltana al-Wahidiyya)
May 1881 - Jan 1885        `Abd Allah ibn `Umar
15 Jan 1885 - 1892         al-Hadi ibn Salih al-Wahidi
Ju 1892 - 1893             Muhsin ibn Salih al-Wahidi (1st time)
1893 - 1904                Salih ibn `Abd Allah al-Wahidi
14 Dec 1904 - Jan 1919     Muhsin ibn Salih al-Wahidi (2nd time)
Jan 1919 - 1948            `Ali ibn al-Husayn al-Wahidi
1948 - 1948                `Ali ibn Muhsin al-Wahidi (uncertain)
1948 - 19 Feb 1967         Nasir ibn `Abd Allah al-Wahidi
Regent (title Hakim)
20 Feb 1967 - Aug 1967     `Ali ibn Muhammad ibn Sa`id al-Wahidi

Wahidi Sultanate of BiŽr `Ali `Amaqin

1830                       Wahidi Sultanate of BiŽr `Ali `Amaqin 
                             (Saltanat Bi'r `Ali `Amaquin al-Wahidiyya)
23 Oct 1962                Incorporated into Wahidi.

Sultans (title Sultan Bi'r `Ali `Amaqi al-Wahidi)
1830 - 18..                `Abd Allah ibn Talib al-Wahidi
1842 - 1875                al-Hadi ibn Talib al-Wahidi
1875 - 1880                Talib ibn al-Hadi al-Wahidi
1880 - Mar 1893            Muhsin ibn Salih al-Wahidi
1893 - 1916                Salih ibn Ahmad al-Wahidi
1916 - 1940                Nasir ibn Talib al-Wahidi
1940 - 1955                `Alawi ibn Muhsin al-Wahidi
1955 - 23 Oct 1962         `Alawi ibn Salih al-Wahidi
                             (continues as subordinate ruler to 29 Nov 1967)


Wahidi Sultanate of Habban
[Flag of Wahidi
                  Sultanate of Habban (South Yemen)]
                                to 29 Nov 1967
1830                       Wahidi Sultanate of Habban (Saltanat Habban al-Wahidiyya)
23 Oct 1962                Incorporated into Wahidi.

Sultans (style Sultan Habban al-Wahidi)
1830 - 1840                al-Husayn ibn Ahmad al-Wahidi
1850 - 1870                `Abd Allah ibn al-Husayn al-Wahidi 
1870 - 1877                Ahmad ibn al-Husayn al-Wahidi
1877 - May 1881            Salih ibn Ahmad al-Wahidi
May 1881 - Jan 1885        Interregnum 
Jan 1885 - 1919            Nasir ibn Salih al-Wahidi
1919 - 19..                al-Husayn ibn `Ali al-Wahidi
c.1962 - 23 Oct 1962       al-Husayn ibn `Abd Allah al-Wahidi
                            (continues as subordinate ruler to 29 Nov 1967)







© Ben Cahoon