World Statesmen.org HOME > return to Solomon Islands >>

 
 



 


 

Solomon Islands Provinces

Capital Honiara - Provinces Cental - Choiseul - Guadalcanal - Isabel - Makira and Ulawa - Malaita - Rennell and Bellona - Temotu - Western -

Note: The Solomon Islands Provincial Government Act of 1981 established seven provinces: Central (includes the Florida Islands [Nggela Sule and Nggela Pile are the largest], Savo Island, and the Russell Islands); Guadalcanal (includes Guadalcanal Island and adjacent islets); Isabel (includes Santa Isabel, San Jorge, Barora Fa, Barora Ite, the Ghizunabeana Islands); Makira  includes San Cristobal, Ulawa, Uki Ni Masi, Santa Ana, Santa Catalina); Malaita (includes Malaita, Maramasike, Manaoba, Ndai, and the islets and reefs of Stewart Islands [Sikaiana], Ontong Java [Lord Howe], Roncador); Temotu (includes the Santa Cruz Islands [Vanikoro and Ndeni are largest], Reef Islands, Duff Islands, and the remote islands of Anuta, Fatutaka, and Tikopia); and Western (includes the New Georgia Islands [New Georgia, Kolombangara, Vella Lavella, Rendova, Ranongga, Gizo], and the Shortland Islands [Alu, Treasury Islands, Fauro]); in 1995 two additional provinces were created: Choiseul (Choiseul, Wagina [Vaghena], Rob Roy, and Taro Islands); and Rennell and Bellona (Rennell Island [Mu Nggava] and Bellona Island [Mu Ngiki]).

Party abbreviations: AIM = Association of Independent Members of Parliament (founded by Tommy Chan, est. c.2001); Ind = Independent; NCRA = National Coalition for Reform and Advancement (coalition incl. NCRA, SIPRA, est.2010); PAP = People's Alliance Party (social-democratic, est.1979); RDPSI = Reform Democratic Party of Solomon Islands (constitutional reform, est.2010); SILP = Solomon Islands Liberal Party (est.1988); SIPRA = Solomon Islands Party for Rural Advancement (est.2006); SIUP = Solomon Islands United Party (conservative, est.1980);
- Former parties: GNUR = Group for National Unity and Reconciliation (group founded by Solomon Mamaloni, 1992-1994); MEF = Malaita Eagle Force (Malaita militia group, opposed Isatabu [Guadalcanal] Freedom Movement, 1999-2000); NCP = National Coalition Partnership (GNUR opposition, 1993-1994); PPP = People's Progressive Party (1989-late 1990s known as National Unity Group, 1973-2006); SIAC = Solomon Islands Alliance for Change (electoral coalition incl. SILP, SISCP, SIPRA, est.1997); SINURP = Solomon Islands National Unity, Reconciliation and Progressive Party (founded by Solomon Mamaloni, split from PAP, 1994-1997); SISCP = Solomon Islands Social Credit Party ("Socreds", advocated full monetary and financial reform, founded by Manasseh Sogavare, 2005-2010)


 
Capital

Honiara 

[Honiara (Solomon Islands)]

Jul 1983 - 23 Feb 1995     Capital Territory split from Guadalcanal
25 Feb 1995                Honiara City merged back into Guadalcanal province, but
                             maintains a administration (which is subordinated to
                             the Ministry of Home Affairs). 

Presidents

1981 - 1985                Paul Keyaumi
1986 1988                Robert Wale (1st time)
1989                       Ronald Dausabea
1989 - 1990                John Ratu
1990 1992                David Kausimae (chairman)
1993 1995                David Maesua
1996 1998                Robert Wale (2nd time)
1998 - 1999                John Maetia
Lord Mayors
2000 2002                Ronald Fugui
2002 - 2003                David Dausabea                     (b. 1953?)  
2004 - 2005                Hazel Lule (f)(chairman)
2006 29 Apr 2008         Alfred Maetia                                           SISCP
29 Apr 2008 Dec 2010     Andrew Luke Mua
Dec 2010 -                 Israel Maeoli


 
Provinces


Central

[Central Province (Solomon
                Islands)]

1981                       Central province

Premiers
198. - 1989                Ataban Tonezepo
19.. - Mar 1995            Nelson Ratu
Mar 1995 - 1998            Peter Manetiva
1998 - Apr 2006            Mark Kemakeza
Apr 2006 - Feb 2007        Patrick Vasuni (1st time)(acting)
Feb 2007 - 17 Jun 2007     Charles Kunu
14 Jun 2007 - Dec 2010     Patrick Vasuni (2nd time)
17 Dec 2010 - 27 Mar 2013  Patteson Mae
27 Mar 2013 -              Stanley Manetiva



Choiseul

(Choiseul province
                (Solomon Islands))

25 Feb 1995                Choiseul province, split from Western.

Premiers
1995 - 1996                Jonathan Vazara
1996 - 1997                Clement Kengava                    (b. 1953)            PAP
1997 -                     Jackson Kiloe



Guadalcanal

[former
                      Guadalcanal province flag (Solomon Islands)]                                 to c.2004
[Guadalcanal province (Solomon Islands)]                             Adopted c.2004

1981                       Guadalcanal province 

Premiers
19.. - 19..                Lawson Meke
19.. - Apr 1998            Siriako Usa
 1 Apr 1998 - Dec 2002     Ezekial Alebua                     (b. 1947)            SIUP
Dec 2002 -  3 Dec 2004     Waeta Ben Tabusasi
 3 Dec 2004 - Jan 2007     Abel Arabola
Jan 2007 -  7 May 2008     Joash Salani
 7 May 2008 - Dec 2010     Stephen Panga (1st time)
Dec 2010 - 22 Feb 2013     Anthony Veke
22 Feb 2013 -              Stephen Panga (2nd time)



Isabel

[Isabel Province (Solomon
                Islands)]

1981                       Isabel province

Premiers
1981 - 1984                Culwick Vahia
1985 - 1988                Jason Leguhavi
1989 - 1990                Clement Rojumana
1990 - 1992                Philip Manehatha
1993 - 1994                Stanley Vunagi
1994 - 1996                Amos Gigini
1997 - 1998                Joseph Hiro
1998 - 2003                Jacob Pitu
2003 - Dec 2006            James Habu
Dec 2006 - Dec 2010        Ruben Dotho
17 Dec 2010 - 19 Mar 2012  Amos Gigini
19 Mar 2012 -              James Habu  


Makira and Ulawa

[Makira and Ulawa Province
                (Solomon Islands)]

1981                       Makira and Ulawa province

Premiers
1981 - 19..                Mathias Ramoni
.... - ....                Reginald Nunu
.... - 2003                Daniel Nahusu
2003 - 2007                Stephenson Piringisau
Feb 2007 - Dec 2007        John Mamafe
Dec 2007 -                 Thomas Weape



Malaita

[Malaita Province (Solomon
                Islands)]

1981                       Malaita province

Premiers
1981 - 19..                David Nanato
.... - ....                Harold Maomatekwa
.... - Jan 2003            David Oeta
Jan 2003 - Jan 2007        Ruben Tori Moli
Jan 2007 - 11 Jan 2011     Richard Na'amo Irosaea
11 Jan 2011 -              Edwin Miniti Suibaea 



Rennell and Bellona

[Rennell and Bellona province
                (Solomon Islands)]

25 Feb 1995                Rennell and Bellona province, split from Central.

Premiers 
199. - 1999                Ajilon Nasiu
1999 - Jan 2003            Francis Taupongi
Jan 2003 - Jan 2007        Matthew Taupongi Giusaga
Jan 2007 - Mar 2008        Solly Amonga Tengemoana
Mar 2008 - Dec 2010        Johnstone Timothy Peseika
                             (1st time)
Dec 2010 - 18 Mar 2013     George Tuhaika
18 Mar 2013 -  4 Sep 2014  Lence Tango
                             (in dissidence from 14 Aug 2014)
14 Aug 2014 -  4 Sep 2014  Johnstone Timothy Peseika
                             (2nd time)
 4 Sep 2014 -              Agiki Peseika Baiabe (administrator)


Temotu

[Temotu flag (Solomon Islands)]

1981                       Temotu province

Premiers
1981 - 1984                ....
1984 - 1988                Jonas Malatua
1988 - 1999                John Ini Lapli                     (b. 1955)
1999 - Jan 2003            Gabriel Teao
Jan 2003 - 23 Jan 2009     Johnson Levela
26 Jan 2009 - 10 Jan 2011  David Daiwo
10 Jan 2011 -              Charles Brown Beu



Western

[Western Province (Solomon
                Islands)]

1981                       Western province

Premiers
19.. - 1999                Clement Base (1st time)            (b. 1960?)

1999 - 2002                Ruben Lilo
2002 - 25 Jul 2005         Clement Base (2nd time)            (s.a.)
25 Jul 2005 - 20 Jul 2009  Alex Lokopio
20 Jul 2009 - 21 Oct 2013  George Solingi Lilo
21 Oct 2013 -              Robert Pae Kuve







Ben Cahoon