World Statesmen.org HOME > return to France >>

 
 







 

French Polynesia
 
[Flag
                                    of Tahiti, 1842-c.1845]
   11 Sep 1842 - c.1845 Tahiti Protectorate 
 
[Flag
                                    of Tahiti, c.1845-1880]
    c.1845 - 28 Jul 1880 Tahiti Protectorate
 
[flag of
                                    France]
                Adopted 30 Dec 1880
 
[French Polynesia flag
                                    1975-1985]
        1975 - 23 Nov 1984 Local Flag
 
[Flag of
                                    French Polynesia]
       Adopted 23 Nov 1984 Local Flag
 

Map of French Polynesia
Hear National Anthem
"La Marseillaise"
Hear Local Anthem
"Ia Ora 'O Tahiti Nui"
(Long Live Tahiti Nui)
Adopted 10 Jun 1993
Constitution
 (28 Sep 1958)
Capital: Papeete
Currency: Comptoirs
Francais du Pacifique
Franc (XPF) 
National Holiday: 14 Jul (1789)
Bastille Day
--------------------------------------
Local Holiday: 29 Jun (1984)
Internal Autonomy Day
Population: 277,293 (2013)
GDP: $7.19 billion (2011)
Exports: $149.8 million (2011)
Imports: $1.62 billion (2011) 
Ethnic groups: Polynesian 58.4% (of which Tahitian 41%, Tuamotuan 8.5%), mixed European-Polynesian 17%,
Chinese 11.3%, French 11%, other 2.3% (2000)
Total Active French Armed Forces: 1,130 (2011)
Total Police Force: 220 (2012)
Defense is the Responsibility of France

Merchant marine: 12 ships (2010)
Religions: Protestant 54% (of which Maói Protestant
Church [Presbyterian] 50%), Roman Catholic 30%,
other Christian 10% (of which Mormon 6%), Chinese
 folk-religionist,
other, and non-religious 6% (2010)
International Organizations/Treaties: ITUC, PC, PIF (associate), UPU, WMO 
French
Polynesia Index
Chronology

21 Jul 1595                Marquesas Islands discovered by Spanish Capt.
                             Álvaro de Mendaña y Neyra, named Islas Las 
                             Marquesas de Mendoza.
 4 Feb 1606                Tuamotu Islands discovered by Spanish Capt. Pedro
                             Fernández de Quirós.
 6 Jun 1722                Bora Bora discovered by Dutch Capt. Jacob Roggeveen
 7 Jun 1765                Tuamotu Islands rediscovered by British Capt. John
                             Byron, named Isles of Disappointment.
24 Jul 1767                Tahiti discovered by British Capt. Samuel Wallis,
                             named King George III's Island.
 2 Apr 1768                Tahiti visited by French Capt. Louis-Antoine de 
                             Bougainville, he names it New Cythera.
 1 May 1842                Chiefs of the Marquesas Islands cede sovereignty
                             to France; other islands are annexed until 1900
                             (Colony of Oceania).
 9 Sep 1842                Otaheiti a French protectorate.
29 Jun 1880                Tahiti annexed by France (effective 30 Dec 1880).
 6 Mar 1881                Oparo (Rapa) annexed by France.
 5 Jul 1881                Mangareva and Gambier Islands annexed by France.
16 Mar 1888                Ra`iatea, Taha`a, and Huahine annexed by France.
19 Mar 1888                Porapora (Borabora) annexed by France.
25 Aug 1900                Rurutu in Austral Islands annexed by France.
 2 Sep 1901                Rimatara in Austral Islands annexed by France.
19 May 1903                French Establishments in Oceania (Établissements
                             Français de l'Océanie)
16 Jun 1940 -  2 Sep 1940  Administration loyal to Vichy France
                             (from 2 Sep 1940, under Free French).
27 Oct 1946                French overseas territory 
                             (French Settlements in Oceania).
22 Jul 1957                French Polynesia (Polynésie Française).
12 Jul 1977                Limited autonomy.
29 Jun 1984                Autonomy
28 Mar 2003                French overseas collectivité.
27 Feb 2004                Designation (but not status) changed to French a
                             pays d'outre-mer (overseas country).

 French
Polynesia
(from 1843)
 Otaheiti (Taheiti)
(1791-1880)
Ra`iatea and Taha`a
(c.1800-1888)
 Porapora
(Borabora)

(c.1812-1888)
 Huahine
(c.1777-1890)
 Oparo (Rapa)
(c.1800-1888)
Mangareva
(c.1700-1881)
Taiohae
(Nuku Hiva)

(to 1901)
Rimatara
(to 1901)
Rurutu
(to 1900)

Tahuata
(to c.1842)

 

Society Islands

Otaheiti (Tahiti)
 
[Flag of
                            Tahiti, 1822-1829]
       26 Aug 1822 - 17 Mar 1829
[Flag of
                            Tahiti, 1829-1842]
       17 Mar 1829 - 11 Sep 1842 
[Flag of
                            Tahiti, 1842-c.1845]
           11 Sep 1842 - c.1845
[Flag of
                            Tahiti, c.1845-1880]
            c.1845 - 29 Jun 1880
1791                       The numerous districts of the island of Otaheiti (called Tahiti 
                             by the Europeans), each ruled by an ari`i, most descended from 
                             partly legendary rulers of the whole island, come under the 
                             loose leadership of an ari`i rahi (called king by the Europeans).
 9 Sep 1842                Otaheiti a French protectorate.
1847                       The Queen assumes the style of "Queen of the Society Islands and 
                             their Dependencies."; accepts French protectorate 1 Jan 1847.
29 Jun 1880                Annexation by France (effective 30 Dec 1880).

Rulers (title Ari`i rahi)
13 Feb 1791 -  3 Sep 1803  Vai ra`a toa Tû Pomare I           (b. 1743 - d. 1803)
                            (de facto paramount ruler from 1768, first as ari`i,
                             then from 1774 as regent for the following)
 3 Sep 1803 - 22 Dec 1808  Pomare II (1st time)               (b. 1774 - d. 1821)
                            (succeeded the preceding at birth 1774 as ari`i)
22 Dec 1808 - 15 Nov 1815  Vacant
15 Nov 1815 -  7 Dec 1821  Pomare II (2nd time)               (s.a.)
 7 Dec 1821 -  8 Jan 1827  Teri`i tari`a Pomare III           (b. 1820 - d. 1827)
 7 Dec 1821 -  8 Jan 1827  Teri`i tari`a Ari`i paea           (b. 1790 - d. 1858)
                             vahine (f) -Regent
11 Jan 1827 - 17 Sep 1877  `Aimata Pomare IV Vahine (f)       (b. 1813 - d. 1877)
17 Sep 1877 - 30 Dec 1880  Ari`i aue Pomare V                 (b. 1839 - d. 1891)


Ra`iatea and Taha`a
 
[Old Raiatea
                          flag]
                  1847 - 1880 
[Raiatea
                          Protectorate flag]
                  1880 - 1888
c.1300                     Ra`iatea, poetically referred to as Havai`i, is regarded
                             as the legendary center of Polynesian dispersion.
c.1800                     Tamatoa III unites the several districts of Ra`iatea and
                             becomes sole ruler.
1831                       The ruler of Ra`iatea also becomes ruler of Taha`a, which
                             up to that date had been fragmented into several districts.
1857                       Annexation by Otaheiti.
1860                       Independence recovered.
1880                       French protectorate.
16 Mar 1888                Annexation by France.

Rulers (title Ari`i)
.... - ....                Tautu
.... - ....
               Tamatoa I
.... - ....                Rofai
.... - 1771                Taraoari`i Tamatoa II fa`o          (d. 1771)
1771? - 10 Jul 1831        Vete`a ra`i Tamatoa III             (b. c.1757 - d. 1831)
10 Jul 1831 - 19 Aug 1857  Moe`ore Tamatoa IV                  (b. c.1797 - d. 1857)
                             (in Tahiti exile from 1854)
19 Aug 1857 -  8 Feb 1871  Tamatoa V a Tu                      (b. 1842 - d. 1881)
 8 Feb 1871 - Apr 1881     Tahi toe II                         (b. 1808 - d. 1881)
Apr 1881 - 18 Mar 1884     Rereao Hau roa ari`i (f)            (b. 1830 - d. 1884)
18 Mar 1884 - 16 Mar 1888  Te uru ra`i Ari`i mate Tamatoa VI
                             a Tautu                 
          (b. 1853 - d. 1905)


Porapora (Borabora)

[Bora
                      Bora, Leeward Islands Federation flag 1820-45]
                  1820 - 1845
[Bora
                      Bora, Leedward Fedration Alternate]
            1820 - 1845  Variant
[Bora Bora
                          flag]
                  1847 - 1888

c.1500                     Porapora, also called Vavau, has a lineage of rulers.
19 Mar 1888                Annexation by France.

Rulers (title Ari`i)
.... - 1745                Tau niua                           (b. c.1707 - d. 1745)
1745 - 1778               
Te ari`i maeva rua I (f)           (d. 1778)
1778 - 1812                Te ari`i noho ra`i Tapoa I         (b. 1772 - d. 1812)
.... - ....                Ma`i -Co-ruler with preceding
1812 - Jul 1860            Tapoa II                           (b. 1808 - d. 1860)
                            (styled Pomare abu rahi as husband
                             of Queen Pomare IV of Otaheiti)
26 Jul 1860 - 12 Feb 1873  Te ari`i maeva rua II (f)          (b. 1841 - d. 1873)
12 Feb 1873 - 19 Mar 1888  Te ari`i maeva rua III (f)         (b. 1871 - d. 1932)
1873 - 1876                Tupua Temauiari`i Ha`amananahia`a
                             
Mai -Regent                      (b. 1849 - d. 1911)


Huahine
 
[Old Huahine
                flag]
 
                  1847 - 1888

16 Mar 1888                Annexation by France.
15 Sep 1895                Royalty terminated.

Rulers (title Ari`i)
.... - 1760                Mau`a
1760 - 1777                Rohianu
`u                          (d. 1777)
1777 - 1790                Te ha`a papa I Te `i`oa tua        (b. 1735 - d. 1790) 
                             Teri`i tari`a (f)
1790 - 1793                Teri`i tari`a                      (b. 1769 - d. 1793)
1793 - 1814                Te na ni
`a                         (b. c.1770 - d. 1814)
1814 - 18 Mar 1815         Mahine Te hei `ura Puru            (b. 1761 - d. 1838)
18 Mar 1815 - 18 Mar 1852  Teri`i tari`a Ari`i paea vahine (f)(b. 1790 - d. 1858)
18 Mar 1852 - 26 Jun 1854  Ma`i hara Te ma ri`i Ari`i peu     (b. 1822 - d. 1877)
                             vahine (f) 
26 Jun 1854 - 26 Jun 1868  Te uru ra`i Ari`i mate             (b. 1824 - d. 1874)
26 Jun 1868 - 22 Feb 1888  Te ha`a papa II (f)(1st time)      (b. 1824 - d. 1893)
22 Feb 1888 - 
16 Mar 1888  Teri`ifa`atau Marama -Regent       (b. 1851 - d. 1909)
                             (1st time)
16 Mar 1888 - 22 Jul 1890  Temari`i Ma`ihara Te uhe (f)       (b. 1838 - d. 1891)

22 Jul 1890 - 28 May 1893  Te ha`a papa II (f)(2nd time)      (s.a.)
22 Jul 1890 - 28 May 1893  Teri`ifa`atau Marama -Regent       (s.a.)
                             (2nd time)
28 May 1893 - 15 Sep 1895  Te ari`i na vaho roa Te ha`a       (b. 1879 - d. 1917)
                             papa III (f)
28 May 1893 - 15 Sep 1895  Teri`ifa`atau Marama -Regent       (s.a.)
                             (3rd time)


Oparo (Rapa)

c.1800                     Aureka lineage becomes the ruling Ngaitapana dynasty.
 6 Mar 1881                Annexation by France, but kingship continues.
18 Jun 1887                Kingship abolished.

Kings (title Ariki)
c.1800 - ....              Koroi
                           - jointly with following -
c.1800 - ....              Teraau tamaiti
.... -  ....               Pirimaiteiti
1817? - 1825               Tereau
1825 - 18..                Awariki
1863?                      Aperahama
1867? - 1886               Te Paarima (Tereau)
1886 - 18 Jun 1887         .... (f)


Mangareva

  [Mangareva kingdom
              flag]        
            1832 - 1844, 1855 - 1860

16 Jan 1844                Mangareva a French protectorate. 
 5 Jul 1881                Annexation by France.

Rulers (title `Akariki)
.... - ....                Apeiti
.... - ....                Mei`ara-tu`arua
.... - ....                Pokau (temporarily replaced by Poro)
.... - ....                O`oke`u
.... - ....                Te-Makorotau-eriki
.... - ....                Te-Mangi-tutavake
.... - ....                Teiti-a-tuou (usurper)
.... - ....                Te-`Akariki-tea (original name Tama)
                           + Te-`Akariki-pangu
.... - ....                Te-Oa + Te-Ma`uru + Te-Ma-tetama
.... - 1830                Te-Ma-teoa (also called Te-Ma-purure) 
                           + Mataira
1830 - 20 Jun 1857         Te-Ma-puteoa                       (b. 1814 - d. 1857) 
                            (from 1836, Grégoire Stanislas dit 
                             Gregorio I Te-Ma-puteoa)
20 Jun 1857 - 19 Nov 1868  Joseph Gregorio II                 (b. c.1828 - d. 1868)
19 Nov 1868 - 1869         Maria Eutokia Toaputeitou (f) -Regent
1869 - 1873                Aarona Te-Ika-tohara -Regent
1873 - 1881                Bernardo Teaoiti -Regent


Taiohae (Nuku Hiva)

[Nuku Hiva flag]
  3 - 26 Jul 1835 Nuku Hiva kingdom

....                       Taiohae kingdom
1814                       Claimed by David Porter for the U.S., but claim is not ratified.

 3 - 26 Jul 1835           Abortive Kingdom
of Nuku Hiva proclaimed by French adventurer.
 1 May 1842                Chiefs of the Marquesas Islands cede sovereignty
to France.
Jun 1901  
                Annexed by France.

Rulers (title Haka`iki)
.... - ....                .... [1st ruler]
18.. -  4 Dec 1833         Hape                               (b. c.1791 - d. 1833)
1833 - c.1842              Kai Le Tua Vakamoa I  
 3 Jul 1835 - 26 Jul 1835  Charles Philipe Hippolyte de      
(b. 1793 - d. 1864)
                             Thierry (in rebellion)
c.1842                     Loi Vakamoa II (f)
1842 - 12 Sep 1863         Charles Te Moana                   (b. 1821 - d. 1863)   
12 Sep 1863 - 16 Dec 1863  Elisabeth Vaekehu (f)(1st time)    (b. 1823 - d. 1901)
1863 - 1890                Stanislao
Moanatini                (b. c.1847 - d. 1893)   
1890 - Jun 1901            Elisabeth Vaekehu
(f)(2nd time)    (s.a.) 


Rimatara

[Old
                      Rimatara flag c.1856-1891]                 c.1856 - 1891
 

[Rimatara Protectorate flag 1891-1901]               1891 - 2 Sep 1901
 

29 Mar 1889                French protectorate
 2 Sep 1901                Annexed by France.    
 
Rulers (title Ari`i)

17.. - 1807                Tamaeva I                          (d. 1807)
1807 - 18..                Auura -Regent  
1807 - 28 Nov 1865         Tamaeva II                         (b. c.1805 - d. 1865)
1865 - 1876                Tamaeva III                        (d. 1876)
1876 - 12 Nov 1892         Tamaeva IV (f)                     (b. c.1870 - d. 1892)
12 Nov 1892 -  2 Sep 1901  Tamaeva V (f)                      (b. 1830 - d. 1923)



Rurutu

[Old Rurutu
                          flag 1858-1889]
                  c.1858 - 1889
[Rurutu
                          Protectorate flag 1889-1900]                 1889 - 25 Aug 1900 
27 Mar 1889                French protectorate
25 Aug 1900                Annexed by France.  

Rulers (title Ari`i)

18.. - 1822                Teramana Teuruari
`i I              (b. 1795 - d. 1822)
1822 - 18..                Tearoro
`o Teuruari`i II            (b. 1821 - d. 1880)
18.. - 1879                Pa
`a Teuruari`i III                (b. 1840 - d. 1923)
1879 - 25 Aug 1900         Epatiama
Teuruari`i IV             (b. 1876 - d. 1936)


Tahuata

[Tahuata Kingdom flag c.1837-1842]
            c.1837 - 1 May 1842 
 1 May 1842                French protectorate.
Apr 1880
                  Annexed by France.  

Rulers (title Haka
`
iki)
1779 - 1818                Keatonui                           (b. c.1743 - d. 1818)  
1818 - Sep 1842            Iotete                             (b. 1790 - d. 1843)
Sep 1842 - Apr 1880        Maheono                            (d. 1880)


French Polynesia

 1 May 1842                Chiefs of the Marquesas Islands cede sovereignty to France;
                             other islands are annexed to 1900 (French Settlements in Oceania)
19 May 1903                French Establishments in Oceania
27 Oct 1946                Overseas territory.
22 Jul 1957                French Polynesia.
28 Mar 2003                Overseas collectivité (collectivity).
27 Feb 2004                Overseas country.

Governors
1843 - 1847                Armand Joseph Bruat                (b. 1796 - d. 1855)
12 May 1847 - 1849         Charles François Lavaud            (b. 1798 - d. 1878) 
Commandants
1849 - 1850                Charles François Lavaud            (s.a.)
19 Mar 1850 - 1852         Louis Adolphe Bonard               (b. 1805 - d. 1867)
1852 - 1854                Théogène François Page             (b. 1807 - d. 1867)
Governors
20 Nov 1854 - 1858         Joseph Fidèl Eugène du Bouzet      (b. 1805 - d. 1867)
17 Sep 1858 - 25 Apr 1859  Jean-Marie Joseph Théodose         (b. 1810 - d. 1879)
                             Saisset de Mars
25 Apr 1859 - 1860         Louis Eugène Gaultier de la        (b. 1820 - d. 1886)
                             Richerie
Commandants
14 Jan 1860 - 1864         Louis Eugène Gaultier de la        (s.a.)
                             Richerie
11 Oct 1864 - 1869         Émile François Guillaume Clément,  (b. 1803 - d. 1874)
                             comte de la Roncière
 6 Jun 1869 - 1871         Michel Louis Isidore de Jouslard   (b. 1814 - d. 1872)
 1 Jun 1871 - 1873         Hippolyte Auguste Girard           (b. 1822 - d. 1881)
31 May 1873 - 1876         Octave Bernard Gilbert-Pierre      (b. 1817 - d. 1882)
17 Apr 1876 - 1877         Antoine Léonce Michaux             (b. 1822 - d. 1893)
25 Aug 1877 - 15 Sep 1877  Joseph Henri Brunet-Millet         (b. 1821 - d. 1885)
15 Sep 1877 -  1 Dec 1877  Paul Serre
 1 Dec 1877 - 1878         Auguste Marie Édouard d'Oncieu     (b. 1833 - d. 1904)
                             de La Bâthie
 5 Feb 1878 - 1880         Jacques Ferdinand Planche          (b. 1829 - d. 1894)
24 Feb 1880 - 1881         Henri Isidore Chessé               (b. 1839 - d. 1912)
Governors
 6 Sep 1881 - 1883         Frédéric Jean Dorlodot des Essarts (b. 1832 - d. 1899)
 8 Oct 1883 - 1885         Marie Nicolas François Auguste     (b. 1832 - d. 1897)
                             Morau
 1 Dec 1885 - 1886         Delphino Moracchini (acting)       (b. 1846 - d. 1903)
 2 Sep 1886 - 1893         Étienne Théodore Lacascade         (b. 1841 - d. 1906)
29 Oct 1889 -  1 Jul 1890  Maurice d'Ingremard                (b. 1860 - d. 1892)
                             (acting for Lacascade)
 4 Jun 1893 - Oct 1893     Adolphe Jean Granier de Cassagnac  (b. 1849 - d. 1909) 
                             (acting)
24 Oct 1893 - Dec 1893     Lucien Jules Léon Bommier (acting)
 7 Dec 1893 - 1894         Jean Joseph Aimé Ours (acting)     (b. 1833 - d. 1905)
29 Apr 1894 - 1896         Pierre Louis Clovis Papinaud       (b. 1844 - d. 1900)
Jan 1896 - 1897            Gustave Pierre Théodore Gallet     (b. 1850 - d. 1926)
                             (1st time)(acting)
31 Jan 1897 - 1 Feb 1898   Marie Louis Gustave Gabrié (acting)(b. 1852 - d. 1907)
 1 Feb 1898 - 1901         Gustave Pierre Théodore Gallet     (s.a.)
                             (2nd time)
Mar 1899 - Jul 1899        Joseph-Marie de Pous               (b. 1860 - d. 1931)
                             (acting for Gallet)
14 Jul 1899 - Nov 1899     Victor François Ferdinand Rey 
                             (1st time)(acting for Gallet)
 1 Jan 1901 - 25 Feb 1901  Victor François Ferdinand Rey 
                             (2nd time)(acting)
25 Feb 1901 - 1904         Édouard Georges Théophile Petit    (b. 1856 - d. 1904)
1904                       Victor Louis Marie Lanrezac        (b. 1854 - d. 1916)
                             (did not take office)
 5 Feb 1904 - 20 Feb 1905  Henri François Charles Cor (acting)(b. 1864 - d. 1932)
20 Feb 1905 - Mar 1907     Philippe Émile Jullien             (b. 1845 - d. 1912)
28 Mar 1907 -  4 Dec 1908  Élie Adrien Édouard Charlier       (b. 1864 - d. 19..)
                             (acting)
 5 Dec 1908 - 1910         Joseph Pascal François             (b. 1853 - d. 1914)
12 Aug 1910 - 1912         Adrien Jules Jean Bonhoure         (b. 1860 - d. 1929)
 6 Apr 1912 - 1912         Charles Hostein (acting)
 4 Aug 1912 - 1913         Baptiste Léon Géraud (acting)
 4 Aug 1913 - 1915         William Maurice Fawtier            (b. 1867 - d. 1926)
24 Oct 1915 - 1919         Gustave Jacques Henri Julien       (b. 1870 - d. 1936)
16 Apr 1919 - May 1919     Simoneau (acting)
17 May 1919 - 1921         Eugène Stanislas Josselin Robert   (b. 1867 - d. 1956)
                              (acting)

13 Feb 1921 - 1921         Gabriel Henri Joseph Thaly         (b. 1875 - d. 19..)
                             (1st time)(acting)
10 Apr 1921 - 1921         Auguste André Marius Guédès        (b. 1871 - d. 1929)
17 Oct 1921 - Sep 1922     Gabriel Henri Joseph Thaly         (s.a.)
                             (2nd time)(acting)
18 Sep 1922 - Jan 1927     Louis Félix Marie Édouard Rivet    (b. 1869 - d. 1933)
 7 Jan 1927 - 1928         Jean Baptiste Dominique Alfred     (b. 1868 - d. 1935) 
                             Solari (acting)
30 Apr 1928 - Jun 1930     Joseph Louis Bouge (acting)        (b. 1878 - d. 1960)
21 Jun 1930 - 18 Jun 1932  Léonce Alphonse Noël Henri Joré    (b. 1882 - d. 1975)
18 Jun 1932 - Jun 1933     Alfred Léon Bouchet (acting)
17 Jun 1933 - May 1935     Michel Lucien Montagné             (b. 1886 - d. 1942) 
 9 May 1935 - Mar 1937     Henri Sautot (acting)              (b. 1885 - d. 1963)
17 Mar 1937 -  4 Sep 1940  Frédéric Marie Jean Baptiste       (b. 1889 - d. 1976)
                             Chastenet de Géry
 4 Sep 1940 - 12 Sep 1940  Provisional Government
                           - Édouard Ahnne                    (b. 1867 - d. 1945)
                           - Georges Felix Lagarde            (b. 1867 - d. 1946)
                           - Émile Alexandre Martin           (b. 1879 - d. 1959)
                           - Georges Bambridge                (b. 1887 - d. 1942)
12 Sep 1940 -  6 Nov 1940  Edmond Mansard
 6 Nov 1940 - 16 Jun 1941  Émile de Curton                    (b. 1908 - d. 1986)
16 Jun 1941 - 1941         Richard Brunot                     (b. 1883 - d. 1958)
 1 Oct 1941 - 1945         Georges Louis Joseph Orselli       (b. 1896 - d. 19..)
13 Dec 1945 - Aug 1947     Jean-Camille Haumant (interim)     (b. 1898 - d. 1955)
12 Aug 1947 - 1949         Pierre Louis Maestracci            (b. 1893 - d. 1960)
 2 Apr 1949 - 1950         Armand Anziani                     (b. 1904 - d. 1960)
13 Oct 1950 - 1950         Louis André Girault (acting)
30 Nov 1950 - Sep 1954     Jean Albert René Petitbon          (b. 1902 - d. 1965)
28 Sep 1954 - Mar 1958     Jean-François Toby                 (b. 1900 - d. 1964)
 7 Mar 1958 - Oct 1958     Camille Victor Bailly (acting)     (b. 1907 - d. 1984)
25 Oct 1958 - 12 Dec 1961  Pierre René Sicaud                 (b. 1911 - d. 1998)
12 Dec 1961 - Jan 1965     Aimé Grimald                       (b. 1903 - d. 2000)
20 Jan 1965 -  4 Feb 1969  Jean Charles Sicurani              (b. 1915 - d. 1977)
11 Mar 1969 - 1973         Pierre Louis Angeli                (b. 1921 - d. 2008)
11 Aug 1973 - 1975         Daniel Videau                      (b. 1920)
 4 Dec 1975 - 13 Jul 1977  Charles Schmitt                    (b. 1922 - d. 1977)
High Commissioners (also presidents of the council of ministers to 14 Sep 1984)
13 Jul 1977 - 31 Oct 1977  Charles Schmitt                    (s.a.)
19 Dec 1977 - 27 Jul 1981  Paul Cousseran                     (b. 1922 - d. 2000)
27 Jul 1981 - 15 Jan 1983  Paul Noirot-Cosson                 (b. 1924 - d. 1997)
15 Jan 1983 - 28 Mar 1985  Alain Robert Ohrel                 (b. 1935)
14 Apr 1985 - 1986         Bernard Gérard                     (b. 1932)
28 Apr 1986 - 10 Nov 1987  Pierre Louis Angéli                (s.a.)
28 Nov 1987 -  3 Jan 1992  Jean Montpezat                     (b. 1937)
31 Jan 1992 -  8 Aug 1994  Michel Jau                         (b. 1951)
 8 Aug 1994 - 27 Aug 1997  Paul Roncière                      (b. 1942)
27 Aug 1997 -  8 Oct 1997  Micael Jeanjean (acting)           (b. 1951)
 8 Oct 1997 - 24 Oct 2001  Jean Aribaud                       (b. 1943)
24 Oct 2001 - 17 Nov 2001  Christian Massinon (acting)        (b. 1946)
17 Nov 2001 - 30 Jul 2005  Michel Mathieu                     (b. 1944 - d. 2010)
30 Jul 2005 - 10 Sep 2005  Jacques Michaut (acting)           (b. 1946)
10 Sep 2005 - 29 Jun 2008  Anne Boquet (f)                    (b. 1952)
29 Jun 2008 -  7 Jul 2008  Eric Spitz (acting)                (b. 1963)
 7 Jul 2008 -  7 Jan 2011  Adolphe Colrat                     (b. 1955)
 7 Jan 2011 - 24 Jan 2011  Alexandre Rochatte (acting)        (b. 1969)
24 Jan 2011 -  3 Sep 2012  Richard Didier                     (b. 1961)
 3 Sep 2012 - 23 Aug 2013  Jean-Pierre Laflaquiere            (b. 1947)
23 Aug 2013 - 16 Sep 2013  Gilles Cantal (acting)             (b. 1953)
16 Sep 2013 -              Lionel Beffre                      (b. 1964)

Vice presidents of the Government Council
12 Nov 1957 - 18 Oct 1958  Pouvanaa a Oopa                    (b. 1895 - d. 1977)  RDPT
18 Oct 1958 - 11 Jul 1977  Post abolished
11 Jul 1977 -  3 Jun 1982  Francis Sanford                    (b. 1912 - d. 1996)  TEA-UF
 3 Jun 1982 - 14 Sep 1984  Gaston Flosse                      (b. 1931)            TH-RPR 
Presidents of the Government
14 Sep 1984 - 12 Feb 1987  Gaston Flosse (1st time)           (s.a.)               TH-RPR 
12 Feb 1987 -  9 Dec 1987  Jacques Teuira                     (b. 1933)            TH-RPR
 9 Dec 1987 -  4 Apr 1991  Alexandre Léontieff                (b. 1948 - d. 2009)  TH;1988 TT
 4 Apr 1991 - 27 Feb 2004  Gaston Flosse (2nd time)           (s.a.)               TH-RPR 
Presidents
27 Feb 2004 - 14 Jun 2004  Gaston Flosse (1st time)           (s.a.)               TH-UMP
14 Jun 2004 - 23 Oct 2004  Oscar Temaru (1st time)            (b. 1944)            TH-FLP/UPLD
23 Oct 2004 -  3 Mar 2005  Gaston Flosse (2nd time)           (s.a.)               TH-UMP
 3 Mar 2005 - 26 Dec 2006  Oscar Temaru (2nd time)            (s.a.)               TH-FLP/UPLD
26 Dec 2006 - 13 Sep 2007  Gaston Tong Sang (1st time)        (b. 1949)            TH-UMP
13 Sep 2007 - 23 Feb 2008  Oscar Temaru (3rd time)            (s.a.)               TH-FLP/UPLD
23 Feb 2008 - 15 Apr 2008  Gaston Flosse (3rd time)           (s.a.)               TH-UMP
15 Apr 2008 - 11 Feb 2009  Gaston Tong Sang (2nd time)        (s.a.)               OPTA/TTA
11 Feb 2009 - 24 Nov 2009  Oscar Temaru (4th time)            (s.a.)               TH-FLP/UPLD
24 Nov 2009 -  1 Apr 2011  Gaston Tong Sang (3rd time)        (s.a.)               OPTA/TTA
 1 Apr 2011 - 17 May 2013  Oscar Temaru (5th time)            (s.a.)               TH-FLP/UPLD
17 May 2013 -              Gaston Flosse (4th time)           (s.a.
)               TH-UMP


Presidents of the Assembly (Representative Assembly to 1952;
Territorial Assembly 1952-1996; from 1996 Assembly)
11 Mar 1946 - 31 Mar 1949  Joseph Quesnot                     (b. 1895 - d. 1949)  RI
 1 Apr 1949 -  4 Oct 1951  Jean Millaud (1st time)            (b. 1906 - d. 1991)  RI
 4 Oct 1951 - 14 Mar 1953  Albert Leboucher                   (b. 1888 - d. 1954)  RDPT
14 Mar 1953 - 18 Oct 1953  Jean-Baptiste Céran-Jérusalémy     (b. 1921)            RDPT
                             (1st time)
18 Oct 1953 - 10 Jun 1955  Noël Ilari                         (b. 1897 - d. 1985)  RDPT
10 Jun 1955 - 23 Apr 1958  Walter Grand                       (b. 1917 - d. 1983)  RDPT
23 Apr 1958 - 27 May 1958  Jean-Baptiste Céran-Jérusalémy     (s.a.)               RDPT
                             (2nd time)
27 May 1958 - 20 May 1959  Georges Leboucher                  (b. 1919 - d. 1973)  UTD
20 May 1959 -  2 Mar 1961  Jacques Tauraa (1st time)          (b. 1920 - d. 1980)  RDPT
 2 Mar 1961 -  6 Nov 1962  Frantz Vanizette (1st time)        (b. 1927 - d. 2001)  Ind 
 6 Nov 1962 - 17 May 1968  Jacques Tauraa (2nd time)          (s.a.)               RDPT
17 May 1968 - 17 Jun 1969  Jean Millaud (2nd time)            (s.a.)               TEA
17 Jun 1969 - 17 May 1970  John Teariki (1st time)            (b. 1914 - d. 1983)  THA-UP
14 May 1970 - 13 May 1971  Jean Millaud (3rd time)            (s.a.)               TEA
13 May 1971 - 25 May 1972  John Teariki (2nd time)            (s.a.)               THA-UP
25 May 1972 -  5 Oct 1972  Jean Millaud (4th time)            (s.a.)               TEA
 5 Oct 1972 -  5 Jun 1974  Gaston Flosse (1st time)           (s.a.)               TH-RPR 
 5 Jun 1974 - 10 Jun 1976  Frantz Vanizette (2nd time)        (s.a.)               UF/TAT-TT
10 Jun 1976 -  7 Jun 1977  Gaston Flosse (2nd time)           (s.a.)               TH-RPR
 7 Jun 1977 - 28 Apr 1978  Frantz Vanizette (3rd time)        (s.a.)               UF
28 Apr 1978 - 29 May 1979  John Teariki (3rd time)            (s.a.)               THA-UP
29 May 1979 - 30 May 1980  Frantz Vanizette (4th time)        (s.a.)               UF
30 May 1980 - 29 May 1981  John Teariki (4th time)            (s.a.)               PHA/UP
29 May 1981 -  1 Jun 1982  Frantz Vanizette (5th time)        (s.a.)               UF
 1 Jun 1982 -  5 Apr 1983  Émile Vernaudon (1st time)         (b. 1944)            AA
 5 Apr 1983 - 12 Mar 1987  Jacques Teuira                     (s.a.)               TH-RPR
12 Mar 1987 - 10 May 1988  Roger Doom                         (b. 1935)            TH-RPR
10 May 1988 - 28 Mar 1991  Jean Juventin (1st time)           (b. 1928)            PHA
28 Mar 1991 -  2 Apr 1992  Émile Vernaudon (2nd time)         (s.a.)               AA
 2 Apr 1992 -  6 Apr 1995  Jean Juventin (2nd time)           (s.a.)               UP
 6 Apr 1995 - 23 May 1996  Tinomana Ebb                       (b. 1934 - d. 2009)  TAM-VC/UDF
23 May 1996 - 17 May 2001  Justin Arapari                     (b. 1947)            TH-RPR
17 May 2001 -  3 Jun 2004  Lucette Taero (f)                  (b. 1957)            TH-RPR
 3 Jun 2004 - 16 Nov 2004  Anthony Géros (1st time)           (b. 1956)            TH-FLP/UPLD
16 Nov 2004 - 14 Apr 2005  Hirohiti Tefaarere (1st time)      (b. 1954)            TH-UMP/UPLD
                             (interim)
14 Apr 2005 - 13 Apr 2006  Anthony G
éros (2nd time)           (s.a.)               TH-FLP/UPLD
13 Apr 2006 - 12 Apr 2007  Philip Schyle (1st time)           (b. 1962)            FA-UDF/ADN
12 Apr 2007 - 26 Feb 2008 
Édouard Fritch (1st time)          (b. 1952)            TH-UMP
26 Feb 2008 - 29 Feb 2008 
Hirohiti Tefaarere (2nd time)      (s.a.)               AA/TTA
                             (interim)
29 Feb 2008 -
11 Feb 2009  Oscar Temaru (1st time)            (s.a.)               TH-FLP/UPLD
12 Feb 2009 -  9 Apr 2009  
Édouard Fritch (2nd time)          (s.a.)               TH-UMP
 9 Apr 2009 -  9 Apr 2010  
Philip Schyle (2nd time)           (s.a.)               OPTA
 9 Apr 2010 -  1 Apr 2011
  Oscar Temaru (2nd time)            (s.a.)               TH-FLP/UPLD
 1 Apr 2011 - 14 Apr 2011
 Anthony Géros (3rd time) (interim) (s.a.)               TH-FLP/UPLD
14 Apr 2011 -
16 May 2013  Jacques "Jacqui" Tiamatahi Drollet (b. 1944)            UPLD/UDSP
16 May 2013 -              Édouard Fritch (3rd time)          (s.a.)               TH-UMP


Party abbreviations: AA = 'Ai'a 'Api/Nouveau Patrie (New Nation, center-left, autonomist, split from TEA, est.1982); ADN = Alliance pour une Démocratie Nouvelle (Alliance for a New Democracy, centrist coalition of FA and No Oe E Te Nunaa [This Country is Yours], est.2004); FA = Fetia 'Api/Nouvelle Étoile (New Star, center-right, pro-autonomy, est.1996); Ind = Indépendant (Independent); OPTA = O Porinetia To Tatou 'Ai'a (Polynesia Our Home, pro-autonomy, anti-independence, split from TH-UMP, est.2007); TH-FLP = Tavini Huira'atira no t'ao Ma'ohi/ Front de Libération de la Polynésie (Servant of the Polynesian People - Front for the Liberation of Polynesia, independentist, est.1977); TH-UMP = Taho'era'a Huira'atira-Union pour un Mouvement Populaire (Our Home - Popular Rally Union for a Popular Movement, Gaullist conservative, autonomist, anti-independence, former TH-RPR, est.2003); TTA = To Tatou 'Ai'a (Our Home Alliance, autonomist coalition led by OPTA, est.2008); UPLD = Union pour la Démocratie (Union for Democracy, pro-independence coalition, incl. TH-UMP, AA, FA, and TH-FLP, est.2004);
- Former parties: PHA = Pupu Here 'Ai'a/Parti de l'Amour du Peuple (Love of the People Party, autonomist, 1965-1983); RDPT = Rassemblement Démocratique des Populations Tahitiennes (Tahitian People's Democratic Rally, autonomist, 1947-1963); RI = Républicains Indépendants (Independent Republicans); TAM-VC = Te 'Avei'a Mau/le Vrai Cap (True Path, est.1996); TAT-TT = Te Au Tahoeraa-Tomite Taufa (loose coalition, est.1972); TEA = Te E'a 'Api No Porinetia (New Way of Polynesia, autonomist, 1965-1985); THA = Te Here Ai'a (Love of the Land, est.1965); TH-RPR = Taho'era'a Huira'atira-Rassemblement pour la République (Our Home - People's Rally for the Republic, conservative, Gaullist, autonomist, anti-independence, 1958-2003, then TH-UMP); TT = Te Ti'arama (The Torch, center-right, split split from TH-RPR, est.1987); UC = Union de Centrist (Centrist Union, centrist); UDF = Union pour la Démocratie Française (Union for the French Democracy, centrist, social-democratic, 1978-1998); UF = Uni Front (United Front, coalition of THA and part of E'a Api and minor parties, est.1977); UDSP = Union pour le Développement, la Stabilité et la Paix (Union for Development, Stability and Peace, coalition incl. TH-FLP, split from UPLD, 2008-2010); UP = Union Polynésienne (Polynesian Union, moderate autonomist, incl. TT and PHA, est.1991); UTD = Union Tahitienne Démocratique (Tahitian Democratic Union, 1962-1971); UT-UDR = Union Tahitienne - Union pour la Défense de al République (Tahitian Union-Union for Defense of the Republic, 1971-1977, then TH-RPR)   







© Ben Cahoon