World Statesmen.org HOME > return to Papua New Guinea >>

 




 




Papua New Guinea Provinces

Provinces Central - East New Britain - East Sepik - Eastern Highlands - Enga - Gulf - Hela - Jiwaka - Madang - Manus - Milne Bay - Morobe - National Capital District (Port Moresby) - New Ireland - Northern (Oro) - Simbu (Chimbu) - Southern Highlands - West New Britain - West Sepik (Sandaun) - Western - Western Highlands -

Party abbreviations: LNA = League for National Advancement; MAP = Melanesian Alliance Party; MGA = Movement for Greater Autonomy (mainly islands-based, est.1997); MIG = Morobe Independent Group (Morobe province regionalist); NAP = National Alliance Party (est.1995); NGP = New Generation Party (split from NAP, est.2007); PAP = People's Action Party (center-right, Papuan-based, est.4 Dec 1986); PDM = People's Democratic Movement (conservative, mainly highlands-based, split from PGU, est.Mar 1985); PFP = Pipol First Party (est.2001); PMC = People's Movement for Change (reformist, est.2012); PNC = People's National Congress Party (est.1972); PNGCP = Papua New Guinea Country Party (split from UP, est.1974); PNGFP = Papua New Guinea First Party (Papuan-based, est.1997); PNGLP = Papua New Guinea Labour Party (center-left, est.2001); PNGNP = Papua New Guinea National Party (mainly highlands-based, est.1970); PNGP = Papua New Guinea Party (split from PDM, est.2003); PGU = Pangu Pati (Papua and Niugini [New Guinea] Union Party, centrist, mainly urban, est.Jun 1967); PPP = People's Progress Party (conservative, est.1970); PUA = People's United Assembly Party (est.2012); RDP = Rural Development Party (split from PPP, est.2007); SDP = Social Democratic Party (reformist, named United Democratic Front Jan-Jul 2010, est.Jan 2010); THE = Triumph Heritage Empowerment Rural Party ("THE Party," conservative, split from NAP, est.23 Jan 2012); UP = United Party (mainly highlands-based, 1968-70 as Independent Members Group, est.1970); URP = United Resource Party (supports equitable resource development, est.1997);
- Former parties: MA = Mataungan Association (mainly Tolai, East New Britain regionalist, 1969-1980s); PB = Papua Besena (Papua separatist, mainly urban, Jun 1973-c.1992)

Bougainville (North Solomons): see entry under Papua New Guinea


Central

[Central Province (Papua New
                Guinea)]

 8 Jul 1976                Central provincial government established.
 4 Jul 1977                Central province.

Premiers
1976 - 1978                Gau Heno
1978 - 1982                Rina Nau
1983                       Kone Vanuawaru (1st time)
1983 - 1984                Reuben Taureka
1984 - 1987                Kone Vanuawaru (2nd time)
1987 - 1988                government suspended
1988 - 1991                Emmanuel Ume

1991 - 1993                Isaiah Oda
1993 - 1995                Paul Kipo
Governors
Aug 1995 - 1997            John Orea
1997 - 1999                Ted Diro                           (b. 1944)            PAP
Aug 1999 - Nov 1999        Ajax Bia                                                Non-party
Nov 1999 -  8 Aug 2002     Opa H. Taureka                                          PDM
 8 Aug 2002 - 2012         Alphonse Moroi                                          Non-party
2012 -                     Kila Haoda                                              PNC


Chimbu: see Simbu


East New Britain

[East New Britain Province
                (Papua New Guinea)]

1966                       East New Britain District
 8 Jul 1976                East New Britain
provincial government established.
31 May 1977                East New Britain province

Premiers
1976 - 1977                Ereman ToBaining (1st time)
1977 - Sep 1979            Koniel Alar
                                             MA
Sep 1979 - 1980            Ereman ToBaining (2nd time)
1980 - 1981                Jacob Timele                                            MA+UP
1981 - 1989                Ronald ToVue                                            PPP
1989 - 1995                Sinai Brown                                             MAP
Governors
Aug 1995 - Sep 2000        Francis Koimanrea                  (b. 1954)            PDM
Sep 2000 - Aug 2012        Leo Dion                           (b. 1950)   NAP;2012 THE;2014 PNC
Aug 2012 -                 Ereman Tobaining, Jr.                                   PNC



East Sepik

[East Sepik Province (Papua New
                Guinea)]

 8 Jul 1976                East Sepik provincial government established.
23 Nov 1977                East Sepik province

Premiers
29 Oct 1976 - 1983         Cherobim Dambui                    (b. 1948 - d. 2010)  Non-party
1983 - 1987                Jonathan Sengi                     (b. 1943 - d. 2003)  Non-party
1987 - Mar 1991            Bruce Samban                                            Non-party
Mar 1991 - Jun 1993        Government suspended
Jun 1993 - Aug 1995        Alex Anisi                                              LNA
Governors
Aug 1995 - Aug 1999        Sir Michael Thomas Somare          (b. 1936)            NAP
Aug 1999 - Aug 2003        Arthur Somare (1st time)                                NAP
Aug 2003 - Feb 2005        Henry Ariro (acting to Nov 2003)
Feb 2005 - 23 Mar 2005     Moses Burr (acting)
23 Mar 2005 - 2012         Peter Wararu Waranaka                                   NAP
2012 -                     Sir Michael Somare (2nd time)      (s.a.)               NAP



Eastern Highlands

[Eastern Highlands Province
                (Papua New Guinea)]

1973                       Eastern Highlands Area Authority created.
 8 Jul 1976               
E
ast Highland provincial government established.
31 May 1977                East Highland province

Chairman of the Area Authority
1973 - 1976                James Yanepa                       (d. 1999)

Premiers

1976 - 1986                James Yanepa                       (s.a.)               Non-party
1986 - 1991                Walter Nombe                                            Non-party
1991 - 1995                Robert Atiyafa                                          PNGNP
Governors
Aug 1995 - Aug 1997        Aita Ivarato
Aug 1997 - Aug 1998        Peti Lafanama (1st time)                                Non-party
15 Sep 1998 - 2000         Damson Yune Lafana                 (b. 1957? - d. 2017) Non-party
2000 - Aug 2002            Peti Lafanama (2nd time)                                Non-party
Aug 2002 - 2012            Malcolm Smith Kela                                      Non-party
2012 -                     Julie Soso Akeke (f)                                    THE



Enga

[Enga Province (Papua New
                Guinea)]

1973                       Enga district formed (from parts of Southern Highlands
                             and Western Highlands provinces).
Mar 1973                   Enga Area Authority created.
11 Jul 1978                Enga province

Chairman of the Area Authority
1973 - 1978                Don Kapi
Premiers

1978 - 1980                Don Kapi
1980 - Feb 1984            Danley Tindiwi (1st time)
Feb 1984 - Mar 1986        Government suspended
Mar 1986 - 1990            Ned Laina
1990 - Mar 1993            Danley Tindiwi (2nd time)
Mar 1993 - Aug 1995        Government suspended
Governors
Aug 1995 - 1997            Jeffery Balakau

Jul 1997 -                 Peter Ipatas                       (b. 1958)            PDM
                             (suspended Feb - Oct 2001 and 31 Mar - 5 Aug 2006)
31 Mar 2006 -  5 Aug 2006  Peter Iggy                                              PAP

                             (acting for suspended Ipatas)


Fly River: see Western


Gulf

[Gulf Province (Papua New
                Guinea)]

1973                       Gulf Area Authority created.
 1 Dec 1977                Gulf province

Chairman of the Area Authority
1973? - Dec 1977           Ope Oeaka

Premiers

Dec 1977 - Dec 1979        Ope Oeaka
Jan 1980 - Jan 1986        Sepoe Karava (1st time)                                 PDM
Jan 1986 - Dec 1987        Francis Malaisa
1987 - 1989                Thomas Koraea                      (b. 1941)            PGU
1989 - 1992                Sepoe Karava (2nd time)                                 PDM
1992 - 1993                Paul Apio
Jan 1993 - Aug 1995        Government suspended
Governors
Aug 1995 - 1997            Thomas Koraea                      (s.a.)               PGU
1997 - 1998                Christopher Havieta (1st time)     (b. 1960)            PGU
1990 - 2002                Riddler Dorobe Kimave              (b. 1953)            PGU
Aug 2002 - 2007            Christopher Havieta (2nd time)     (s.a.)               PGU
                             (suspended from 20 Feb 2007)
20 Feb 2007 - 2007         Charles M
aiu                                            Non-party
                             (acting for suspended Havieta)
2007 -                     Havila Kavo                                             PNC


Hela

[Hela Province (Papua New
                Guinea)]

17 May 2012                Hela province (created from part of Southern Highlands).

Chairmen of the Hela Transitional Authority
15 Jul 2010 - 2011         James Marape
2011 - 2012                Benjamin Mul                                            NAP
Governors

Aug 2012 - 29 Dec 2015     Anderson Agiru (1st time)          (b. 1962 - d. 2016)  PUA

29 Dec 2015 -  7 Jan 2016  Francis Potape (1st time)                               PNC
 7 Jan 2016 - 28 Apr 2016 
Anderson Agiru (2nd time)          (s.a.)               PUA
May 2016 -  5 Aug 2016     William Bando (administrator)
 5 Aug 2016 - 13 Sep 2016  Philip Undialu                                          THE
13 Sep 2016 -              Francis Potape (2nd time)                               PNC

Jiwaka

[Jiwaka Province (Papua New
                Guinea)]

17 May 2012                Jiwaka province (created from part of Western Highlands).

Chairman of the Jiwaka Transitional Authority
 4 Jun 2010 -  9 Sep 2011  Philip Kapal                                            NAP
Governor
Aug 2012 -                 William Tongamp                                         NGP



Madang

[former
                      flag Madang Province (Papua New Guinea)]                             to 2004? [Madang
                      Province (Papua New Guinea)]                        Adopted 2004?

 4 Feb 1977                Madang constituent assembly established.
 7 Jun 1978                Madang province

Premiers
1978 - 1984                Bato Bultin
1985 - 1986                Max Moeder
1986 - 1993                Andrew Ariako
Mar 1993 - Aug 1995        Government suspended
Governors
Aug 1995 - 1997            Peter Barter (1st time)            (b. 1940)            Non-party 
Jul 1997 - 2000            Jim Kas (1st time)                                      Non-party
2000 - 21 Jan 2002         Pengau Nengo (acting)                                   PGU
21 Jan 2002 - 13 Aug 2002  Stahl Musa                         (b. 19.. - d. 2002)  PAP
13 Aug 2002                Sir Peter Barter (2nd time)        (s.a.)               Non-party
13 Aug 2002 - 2007         James Yali                         (b. 1963?)           NAP
25 Jan 2006 - 2007         Bunag Kiup                                              Non-party
                             (chairman Provincial Executive Council, acting for Yali)
2007 - Sep 2008            Sir Arnold Amet (1st time)
        (b. 1952)            NAP
Sep 2008 - 2009            Buka Goli Malai (acting)                                Non-party 
2009 - Jan 2011           
Sir Arnold Amet (2nd time)         (s.a.)               NAP
Jan 2011 - 2012            James Gau
                                               NAP
2012 -                     Jim Kas (2nd time)                                      NAP



Manus

[Manus Province (Papua New
                Guinea)]

 4 Feb 1977                Manus constituent assembly established.
25 Aug 1977                Manus province

Premiers
1977 - 1978                Papi Rasahei
1979 - 1982                Banabas Kombil
1982 - 1984                Joel Maiah
1984 - 1985                Government suspended
1985 - 1995                St
ephen P. Pokawin                                      MGA/NAP
Governors
Aug 1995 - May 1996        Martin Thompson                    (d. 1996)
Jul 1996 - 13 Aug 2002     Stephen Pokawin                                         MGA/NAP
13 Aug 2002 - 2007         Jacob Gris Jumogot                                      PDM
2007 - 2012                Michael T. Sapau                                        RDP;2012 THE
2012 -                     Charlie Benjamin                                        PNC



Milne Bay

[Milne Bay Province (Papua New Guinea)]

1973                       Milne Bay Area Authority
20 Jun 1978                Milne Bay province

Chairmen of the Area Authority
1973 - 1977                Kingsford Dibela                   (b. 1932 - d. 2002)
1977 - 1978                ....

Premiers

1978 - 1979                Vernon Guise
1979 - 1981                Patrick Paulisbo                   (b. 1939? - d. 2004)

1981 - Jun 1982            John Tubira
Jan 1983 - Jan 1987        Lepani Watson                                           PGU
Jan 1987 - 1989            Navi Aule                                               PPP
1989 - Jan 1991            Kaidama Elliot
Jan 1991 - Oct 1992        Jeffrey Toloube (1st time)                              PGU
Oct 1992 - Nov 1993        Government suspended
Nov 1993 - 1994            Jeffrey Toloube (2nd time)                              PAP
1994 - 1995                Jones Liosi
Governors
Aug 1995 - 1997            Timothy Neville (1st time)                              Non-party
Jul 1997 - Jan 2000        Dame Josephine Abaijah (f)         (b. 1942)            PNGFP
Jan 2000 - 2002            Titus Philemon (1st time)          (b. 1959)            PPP
Aug 2002 - 2007            Timothy Neville (2nd time)                              Non-party
2007 - 2012                John Luke Crittin                                       Non-party
2012 -                     Titus Philemon (2nd time)          (s.a.)               PPP



Morobe

[Morobe Province (Papua New
                Guinea)]

Aug 1973                   Morobe Area Authority
 1 Mar 1978                Morobe province.

Chairmen of the Area Authority
1973 - 1978                ....

Premiers

1978 - 1980                Pama Anio                          (b. 19.. - d. 2000)  PGU
1980 - 1987                Utula Samana                       (b. 1948)            MIG
1987 - 1988                Enny Moaitz (f)                    (b. 1945)            MIG
1988 -  6 Sep 1989         Haggai Joshua                                           MIG
 
6 Sep 1989 - 1991         Government suspended
1991 - 1992                Jerry Nalau                        (b. 1938)            PGU
1992                       Titi Christian (1st time)                               NAP
Nov 1992 - Feb 1994        Government suspended
Feb 1994 - Aug 1995        Titi Christian (2nd time)                               NAP
Governors
Aug 1995 - 2002            Jerry Nalau                        (s.a.)               PGU
Aug 2002 - 2012            Luther Akisawa Wenge                                    PFP
2012 -                     Kasiga Kelly Naru                                       Non-party



National Capital (Port Moresby)

[former Port Moresby flag (Papua New
                      Guinea)]         Former Port Moresby City Flag [National Capital District
                      (Papua New Guinea)]        National Capital District Flag

1971                       Port Moresby City council established.
1974                       National Capital District, excised from Central province.
16 Sep 1975                Port Moresby City declared the capital of Papua New Guinea.

12 May 1982                National Capital District (Interim to 5 Nov 1990) Commission
                             established.

Chairmen of the National Capital District Commission
1982 - 1985                Henry T. Fabila                    (b. 1949?)
1986 - 1987                Jack Pidik (1st time)              (b. 196. - d. 2013)
1987 - 1989                Jack Onno
1989 - 1991                Josephine Abijah (f)               (b. 1942)            PNGFP
1991 - 1992                Frank Igo
1992 - 1995                David Unagi                        (b. 19.. - d. 2007)  PUP
1995 - 1997                William "Bill" Jack Skate          (b. 1953 - d. 2006)  PNC
1997 - 1999                Philip Taku                                             PNC
 6 Sep 1999 - 14 Dec 2001  Commission suspended
2001 - 2002                Thomas Tanasu (interim)
2002 - 2003                Jack Pidik (2nd time)              (s.a.)
2003 - 2004                Michael Malabag                                         PNC
Jun 2004 - Aug 2006        Sir Mekere Morauta                 (b. 1946)            PDM
Nov 2006 -                 the governors

Lord Mayors of Port Moresby
 1 Jun 1972 - 1974         Oala Oala Rarua                    (b. 1934 - d. 1980)  PGU
1974 - 197.                Jacob Talia Lemeki
c.1976 - 1977              Mahuru Rarua Rarua
1977 - Feb 1979            Kipling Uiari                      (d. 1996)
Feb 1979 - 1982            Sevese Morea                       (b. 1945 - d. 1982)
Governors
Jul 1995 - Jul 1997        William "Bill" Jack Skate          (s.a.)               PNC
Jul 1997 -  7 Sep 1999     Philip Taku (1st time)                                  PNC
City Managers
Sep 1999 - 2000            Jamie Maxtone-Graham
2000 - Nov 2001            Bernard Kipit (1st time)
Governor
Nov 2001 - Dec 2001        Philip Taku (2nd time)                                  PNC
City Managers
Dec 2001 - 23 Feb 2005     Bernard Kipit (2nd time)
                             (acting from Oct 2004)
23 Feb 2005 - Jun 2005     Iva Kola (f) (acting)
Jun 2005 - Oct 2006        Peter Nathan Loko                  (b. 1961?)
Oct 2006 -                 Leslie Alu (acting to Nov 2006)
Governors
Nov 2006 - 17 Aug 2007     Wari James Vele                                         NAP
17 Aug 2007 -              Powes Parkop                                      Non-party;2010 SDP



New Ireland

[New Ireland Province (Papua
                New Guinea)]

 4 Feb 1977                New Ireland provincial government established.
18 Jan 1978                New Ireland province

Premiers
1977 - 1986                Robert Seeto                                            PPP
1987 - 1990                Pedi Anis
1990 - 1993                Demas Kavuvu
1993 - 1995                Samson Gila
Governors
Aug 1995 - 1997            Wilson Peni
Jul 1997 - 2002            Paul Tohian                        (b. 1949 - d. 2004)  PPP
Aug 2002 - 2007            Ian Ling-Stuckey                   (b. 1959)            PGU
2007 -                     Sir Julius Chan                    (b. 1939)            PPP


North Solomons: see Bougainville entry under Papua New Guinea


Northern (Oro)

[Oro Province (Papua New
                Guinea)]

 4 Feb 1977                Northern (Oro) provincial government established.
 1 Dec 1977                Northern province
19..                       Renamed Oro province in legislation, but name is not gazetted
                            (Oro
has been recognized in the titles of the government
                             and the administering departments).

Premiers
1977                       Edric Eupu
1977 - 1983                Mark Taua                                               Non-party
1983 - 1985                Conway Ihova
1985 - 1987                Dennis Kageni
1987 - 1988                Bensen Ariembo
1988 - 1989                Newman Mongagi                                          NAP
1989                       Lionel Handu
1990                       Kingsley Gegeyo
1991                       Parminus Cuthbert
1991 - 1992                Benstead Atoto
1992 - 1995                Douglas Garawa                                          Non-party
Governors
Aug 1995 - 2002            Sylvanus Siembo                    (b. 1951)            PGU
                             (suspended 14 Sep - 10 Nov 1998)

Aug 2002 - 27 Jun 2007     Bani Hoivo                         (b. 1966? - d. 2007)NAP;2007PNGLP
2007 - 2012                Suckling Tamanabae                                      UP  
2012 -                     Garry Juffa
                                             PMC


North Solomons: see Bougainville under Papua New Guinea



West Sepik (Sandaun)
 
[former flag Sandaun Province (Papua New
                      Guinea)]                      Former flag  1978 - c.1983 [Sandaun
                      Province (Papua New Guinea)]                    Current flag

14 Nov 1978                West Sepik province
1989                       Renamed Sandaun province in legislation, but name is not gazetted
                            (Sandaun has been recognized in the titles of the government
                             and the administering departments).

Premiers
1978 - 1980                Jacob Talis
1980 - Sep 1982            Adam Amod                                               Non-party
Sep 1982 - Dec 1984        Andrew Komboni                                          PGU
Dec 1984 - Apr 1987        Paul Langro                        (b. 1936 - d. 2007)  UP
Apr 1987 -  8 Aug 1988     Government suspended
Aug 1988 - 1992            Egbert Yalu                                             PPP
1993 - 1995                Aloitch Peien                                           Non-party
Governors
Aug 1995 - 2000            John Tekwie                        (b. 1961)            Non-party
2000 - Aug 2002            Robert Sakias                                           PAP
Aug 2002 - 2007            Carlos Kalang Yuni                                      PNGLP
2007 - 2012                Simon Solo                                              NAP
2012 - 29 Nov 2013         Akmat Mai (1st time)                                  THE;2013 PNGP
29 Nov 2013 - Sep 2015     Paul Nengai (acting)
22 Apr 2015 - Sep 2015     Belden Namah (in opposition)                            PNGP
Sep 2015 -                
Akmat Mai (2nd time)                                    NAP   



Simbu (Chimbu)

[Simbu Province (Papua New
                Guinea)]

 4 Feb 1977                Simbu province provincial government established.
25 Aug 1977                Simbu province.
19..                       Renamed Chimbu province in legislation, but name is not gazetted
                            (
Chimbu has been recognized in the titles of the government
                             and the administering departments).

Premiers
1976 - 1978                Siwi Kurondo
1978 - 1984                Mathew Siune                                            PDM
1984 - 1986                Government suspended
1986 - 1988                Peter Gul
1988 - 1992                David Mai
1992 - 1993                Edward Bare
1993 - 1995                Edward Aba
Governors
Aug 1995 - Aug 1997        Yauwe Riyong                       (b. 1953)            PPP
Aug 1997 - Jun 1998        Louis Ambane (1st time)            (b. 1943? - d. 2003) NAP
Jun 1998 - Apr 1999        Simeon Philip Gama Wai                                  PNC
Apr 1999 - 10 May 2003     Louis Ambane (2nd time)            (s.a.)               NAP
May 2003 - 17 Jun 2003     Sine Yaldrua Kelaga (acting) 
17 Jun 2003 - 10 Aug 2004  Alphonse Willie                    (b. 1958)            NAP
10 Aug 2004 - 2007         Peter Launa                                             URP
2007 - 2012                John Garia                                              PNGP
2012 -                     Noah Kool                                               PNC



Southern Highlands

[Southern Highlands Province
                (Papua New Guinea)]

 4 Feb 1977                South Highlands constituent assembly established.
17 Mar 1978               
South Highlands province

Premiers
1978 - 19 Jun 1980         Andrew Andaija                     (d. 1980)
1980 - 1985                Tegi Ebeial                        (b. 1939? - d. 2003)
1985 - 1990                Yaungtine Koromba
1990 - 1992                Albert Mokai
Oct 1992 - Aug 1995        Government suspended
Governors 
Aug 1995 - 1997            Dick Mune                          (d. 1999)
Jul 1997 - Dec 2001        Anderson Pawa Agiru (1st time)     (b. 1962 - d. 2016)  Non-party
                             (suspended from 13 Oct 2000)
Dec 2001 - 11 Dec 2001     Tom Tomiape (acting)                                    UP
11 Dec 2001 - 14 Dec 2001  Uhae Iabo (caretaker)
Dec 2001 - Jan 2002        Anderson Pawa Agiru (2nd time)     (s.a.)               Non-party
                             (suspended)
Jan 2002 - Sep 2002        Wambi Nondi (acting)                                    Non-party

Sep 2002 - May 2003        Sir Peter Barter (caretaker)       (b. 1940)            Non-party
May 2003 - 2007            Nipa Hami Yawari                                        PDM
                             (suspended 1 Aug 2006 - 1 Mar 2007)
2007 - 2012                Anderson Pawa Agiru (3rd time)     (s.a.)               URP
2012 -                     William Powi                                            PNC



West New Britain

[West New Britain Province
                (Papua New Guinea)]

1966                       West New Britain District
19..                       West New Britain Area Authority established.
 5 Oct 1978                West New Britain province

Premiers
1978 - 1987                Bernard Vogae (1st time)           (b. 1940 - d. 2000)  NAP
1987 - 1988                Joseph Lehen
1988 - 1993                Robert Lawrence                                         PNGLP
1993 - 1995                Bernard Vogae (2nd time)           (s.a.)               NAP
Governors
Aug 1995 - Jul 1997        Lukas Waka                         (b. 1943)
Jul 1997 - Mar 2000        Bernard Vogae                      (s.a.)               NAP
Mar 2000 - Jun 2000        Isidore Teli
Jun 2000 - 2007            Clement Nakmai                                          Non-party
2007 - 2012                Peter Humphreys                                         NAP
2012 -                     Sasindran Muthuvel                                      PNC


West Sepik: see Sandaun



Western (Fly River)

[Western Province (Papua New
                Guinea)] 

1976                       Fly River Area Authority established.
 
4 Feb 1977                Fly River constituent assembly established.
12 Aug 1977               
Fly River province in legislation, but name is not gazetted
                            (
Fly River has been recognized in the titles of the government
                             and the administering departments).

Premiers
1977 - 1983                Tatie Olewale                      (b. 19.. - d. 2004)
1983 - 1985                Semai Aitowai
1985 - 1988                Government suspended
1988 - 1991                Norbert Makmop                                          Non-party
1992 - 1994                Government suspended?
1992/94 - 1995             Isidore Kaseng

Governors
Aug 1995 - 1997            Dere Wamaro                                             PNGNP
Jul 1997 - 2002            Norbert Makmop                                          Non-party
Aug 2002 - 2012            Bob Tawa Danaya                    (b. 1955)            PNGLP
2012 - 2016                Ati Wobiro                                              PUA
2016 -
13 Feb 2017         Abini Gesele (acting)              (b. 1971?)
13 Feb 2017 -              Roy Biyama                                              PNC



Western Highlands

[former
                      Western Highlands Province (Papua New Guinea)]                           1978 - 1989 [Western
                      Highlands Province (Papua New Guinea)]                       Adopted 1989

1973                       Melpa Area Authority
21 Aug 1978                Western Highlands province

Chairmen of the Area Authority
1973                       John Colman
1973 - 1978                Nambuga Mara
Premiers

26 Oct 1978 - 1984         Nambuga Mara
1984 - Apr 1985            Kagel Koroka                                            PGU
Apr 1985 - 1987            Philip Kapal (1st time)                                 PNGNP
20 Mar 1987 - Sep 1987     Government suspended
Sep 1987 - Nov 1987        Philip Kapal (2nd time)                                 PNGNP
Nov 1987 - 20 Dec 1987     Government suspended
Dec 1987 - 12 Dec 1989     Philip Kapal (3rd time
)                                 PNGNP
Dec 1989 - Dec 1992        Lukas Roika                                             PNGNP
Dec 1992 - Aug 1995        Government suspended   
Governors
Aug 1995 - Jul 1997        Paias Wingti (1st time)            (b. 1951)            PDM
Jul 1997 - 13 Aug 2002     Robert Lak                         (b. 19.. - d. 2006)  Non-party
13 Aug 2002 - 2007         Paias Wingti (2nd time)            (s.a.)               PDM
20 Aug 2007 - 2012         Tom Olga                                          Non-party;2012 THE
2012 -                     Paias Wingti (3rd time)            (s.a.)               PDM






Ben Cahoon